Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu?

Redakcja 24.03.2020
Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu?
Strona główna
/
Blog
/
Jakie dokumenty do ubezpieczenia domu?
Współcześnie polisy mieszkaniowe najprościej jest nabywać online. Minimalizujemy w ten sposób liczbę formalności, a przy okazji możemy sprawnie porównać ze sobą oferty różnych towarzystw, by na tej podstawie wybrać najatrakcyjniejszą. Tłumaczymy, jak to wygląda w praktyce

Osobom, które nigdy nie ubezpieczały nieruchomości, może się wydawać, że jest to związane ze żmudnymi procedurami i niezliczoną liczbą formalności. W rzeczywistości wystarczy kilka minut na wybór polisy i jej zakup bez konieczności wychodzenia z domu. Samo ubezpieczenie będzie ważne już na drugi dzień od opłacania składki.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu polisy?

Przy zakupie polisy przez Internet towarzystwa nie wymagają praktycznie żadnych dokumentów. Formalności ograniczone są tutaj do absolutnego minimum. Osoba chcąca się ubezpieczyć musi tylko wypełnić stosowny formularz, w którym deklaruje wartość mienia, które chce włączyć w polisę. Weryfikowanie tych kwot przez towarzystwo najczęściej ma miejsce dopiero po szkodzie. Nie oznacza to jednak, że do nabycia polisy mieszkaniowej nie trzeba się odpowiednio przygotować.

Nigdy nie powinniśmy składać podpisu na umowie bez jej dokładnego przeczytania. Tak samo jest z polisą mieszkaniową. W tym przypadku lekturą obowiązkową powinny być dla nas przynajmniej ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Podczas zapoznawania się w tym dokumentem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie ograniczenia polisy, czyli wyłączenia odpowiedzialności, limity i karencje.

Istotne z perspektywy ubezpieczonego są również obowiązki, jakich powinien dopełnić (np. obowiązkowe przeglądy instalacji) oraz zabezpieczenia własne nieruchomości (np. zamki w drzwiach o określonym standardzie technicznym). Brak znajomości tych zapisów może poskutkować zaniedbaniami, które w konsekwencji, po zaistnieniu szkody, pozbawią nas odszkodowania.

 

Jakie dokumenty do ubezpieczenia przedmiotów wartościowych?

Jeśli nasza polisa mieszkaniowa uwzględnia ochronę ruchomości domowych, to w naszym interesie leży ich drobiazgowe skatalogowanie. Sporządzenie spisu posiadanych przedmiotów jest konieczne do precyzyjnej wyceny mienia, a więc również do ustalenia właściwych sum ubezpieczenia w polisie. Poza tym, w momencie pojawienia się szkody, gotowa lista znacznie skróci czas i formalności związane z ustalaniem odszkodowania.

Przy tworzeniu spisu nie zapominajmy o przedmiotach przechowywanych w pomieszczeniach przynależnych (np. w garażu i piwnicy), ponieważ są one najczęściej traktowane jako integralna część przestrzeni mieszkalnej i również podlegają ochronie z polisy. Jeśli nasze ubezpieczenie uwzględnia inne zabudowania znajdujące się na posesji (np. budynki gospodarcze) lub poza nią (np. dom letniskowy), to trzymane tam przedmioty również powinny znaleźć się na naszej liście.

Dla ubezpieczycieli przedmioty wartościowe mogą oznaczać co innego. Najczęściej jednak zalicza się do tej kategorii m. in. przedmioty kolekcjonerskie czy dzieła sztuki. Może się zdarzyć, że towarzystwo nie będzie chciało włączyć w polisę tego typu mienia, jeśli wcześniej nie zostanie ono wycenione przez rzeczoznawcę. W takich sytuacjach to my ponosi koszt ekspertyzy, a otrzymany dokument musimy przedłożyć ubezpieczycielowi.

Niestety, są takie ruchomości domowe, których nie ubezpieczymy. Chodzi tutaj m. in. o: rękopisy, dane w formie cyfrowej, papiery wartościowe, niektóre gatunki zwierząt domowych czy specyficzne dzieła sztuki (np. instalacje znajdujące się na otwartej przestrzeni).

 

Jakie dokumenty do ubezpieczenia mieszkania na kredyt?

Banki udzielające kredytów hipotecznych często wymagają od swoich klientów wykupienia polisy mieszkaniowej, jednocześnie oferując im ubezpieczenie w pakiecie z pożyczką. Korzystając z tego rozwiązania, owszem, ominiemy niektóre formalności, ale już niekoniecznie nabędziemy najlepszą polisę. Pamiętajmy, że bank może jedynie narzucić nam kryteria ubezpieczenia (zakres ochrony, najczęściej podstawowy), ale to my sami decydujemy, na jaką ofertę się zdecydujemy. W takiej sytuacji wystarczy tylko nabyć polisę i scedować ją na kredytodawcę, co nie jest szczególnie skomplikowane i czasochłonne.

 

Jakich dokumentów potrzebujemy do uzyskania odszkodowania?

Po każdej szkodzie ubezpieczony jest zobowiązany do wypełnienia formularza, w którym zgłasza zaistniałe zdarzenie. Można to zrobić na kilka sposobów, ale najwygodniejszym wariantem jest wypełnienie dokumentu online. Znajdziemy go na stronie naszego towarzystwa. Niezbędne jest także pobranie od strażaków lub policjantów oficjalnej notatki opisującej zdarzenia i dostarczenie jest ubezpieczycielowi.

Towarzystwo będzie również od nas wymagało przedłożenia spisu zniszczonego lub skradzionego mienia wraz z wartościami przypisanymi do poszczególnych przedmiotów. Konieczne jest także potwierdzenie tego, że faktycznie posiadaliśmy wymienione w spisie przedmioty. Tutaj zastosowanie mają rachunki i faktury, które powinniśmy przechowywać, a także inne dowody w postaci fotografii czy filmów.

W OWU każdej polisy mieszkaniowej podane są terminy na dopełnienie poszczególnych formalności. Chociaż okresy te w różnych towarzystwach mogą nieco od siebie odbiegać, to jednak mniej więcej prezentują się one tak, jak w poniższej tabeli. Jeśli nie zdążymy na czas z dostarczeniem poszczególnych dokumentów, to uzyskanie odszkodowania może okazać się problematyczne. Oczywiście, również ubezpieczyciel jest zobowiązany do sztywnego trzymania się widniejących w umowie polisowej terminów.

Odszkodowanie z polisy – ważne terminy

Czynność

Termin

Kto jest odpowiedzialny

Zgłoszenie szkody

3-7 dni od zdarzenia

Ubezpieczony

Postępowanie wyjaśniające okoliczności zdarzenia

7 dni od zgłoszenia

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Wypłata odszkodowania (część bezsporna)

30 dni od zgłoszenia

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Wypłata odszkodowania

(część sporna)

14 dni od wyjaśnienia kwestii spornych

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie OWU.

Jeśli towarzystwo z jakiś przyczyn odmówi nam wypłaty odszkodowania lub jej części, a my nie zgadzamy się z tą decyzją, mamy pełne prawo dochodzić swoich racji na drodze sądowej.

 

Które dokumenty przydadzą się po szkodzie?

Jeśli nasza nieruchomość jest już ubezpieczona, to powinniśmy zadbać o to, żeby w razie szkody nie mieć problemów z odszkodowaniem. W tym celu powinniśmy nie tylko dopełniać obowiązku przeprowadzenia wszystkich narzuconych przez prawo przeglądów, ale i przechowywać dokumenty potwierdzające, że się te faktycznie się odbyły. Chodzi tutaj o protokoły, rachunki i faktury.

Jeśli nasza polisa obejmuje ruchomości domowe, to dla własnego dobra powinniśmy również przechowywać w bezpiecznym miejscu rachunki i paragony potwierdzające posiadanie poszczególnych przedmiotów. Przydadzą się one do udokumentowania poniesionych strat na mieniu ruchomym.

Przy zaistnieniu szkody konieczne jest uzyskanie protokołów potwierdzających zdarzenie, jego skalę oraz przyczynę. Chodzi tutaj o oficjalne dokumenty, które wystawiają poszczególne służby, np. policja czy straż pożarna.

 

Polisa mieszkaniowa powinna posiadać odpowiedni zakres ochrony oraz cenę. Kompleksowe ubezpieczenie wymaga dokupienia kilku rozszerzeń, takich jak ruchomości domowe, kradzież z włamaniem czy powódź. Jeśli już wiesz, jakiego typu ubezpieczenie Cię interesuje, poszukaj takiego produktu w najniższej cenie. W tym celu sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychDosłownie w 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę konkretnie dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Do zakupu polisy mieszkaniowej przez Internet z reguły nie są potrzebne żadne dokumenty

2. Przed podpisaniem umowy polisowej trzeba szczegółowo przeanalizować OWU

3. Spis posiadanych ruchomości domowych jest przydatny do ustalenia prawidłowych sum ubezpieczenia oraz uzyskania odszkodowania

4. Do ubezpieczenia niektórych przedmiotów wartościowych potrzebna jest wycena rzeczoznawcy, której koszt ponosi nabywca polisy

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.