CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/najtansze-ubezpieczenie-mieszkania-jak-znalezc Najtańsze ubezpieczenie mieszkania | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Redakcja 15.04.2021
Najtańsze ubezpieczenie mieszkania
Strona główna
/
Blog
/
Najtańsze ubezpieczenie mieszkania
Polisy mieszkaniowe są najtańszymi spośród ubezpieczeń mienia. Ceny za tanie ubezpieczenie domu lub mieszkania zaczyna się od kilkudziesięciu złotych rocznie. Czy opłaca się kupować tanie ubezpieczenie mieszkania lub domu? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź czy warto kupić tanie ubezpieczenie mieszkania lub domu.

Czy najtańsze ubezpieczenie mieszkania lub domu będzie jednocześnie najlepsze? Aby się o tym przekonać, porównaliśmy warianty podstawowe i rozszerzone w paru towarzystwach ubezpieczeniowych. Okazuje się, że oszczędzanie na składce, która w polisie mieszkaniowej i tak należy do jednych z najniższych we wszystkich rodzajach ubezpieczeń, jest mało opłacalne.

Od czego zależy cena polisy mieszkaniowej?

Cena polisy mieszkaniowej zależy od samej nieruchomości, ale i ubezpieczenia. Przy wycenie polisy towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę kilka czynników:

 • wartość rynkową nieruchomości;
 • wartość elementów stałych;
 • wartość mienia ruchomego (wyposażenia, które nie jest przymocowane na stałe) – przy zakupie polisy rozszerzonej;
 • lokalizację nieruchomości;
 • liczbę lokatorów, w tym niepełnoletnich;
 • liczbę szkód w przeszłości.

Zasada jest prosta - im więcej warta jest nieruchomość, tym polisa będzie droższa.

Na cenę ma również wpływ zakres ochrony – tu zasada jest podobna – im zakres ubezpieczenia jest większy, tym składka jest wyższa.

Podstawowe czy rozszerzone ubezpieczenie nieruchomości – jaka różnica?

Przy ubezpieczeniu nieruchomości do wyboru mamy dwie opcje zakresu polisy: podstawową i rozszerzoną.

Podstawowa polisa mieszkaniowa chroni mury i elementy stałe nieruchomości. Za elementy stałe ubezpieczyciele uważają wszystko to, co w naszym domu lub mieszkaniu przytwierdzone jest do ściany lub podłogi. Są to m.in: płytki ścienne, panele podłogowe, armatura sanitarna, zabudowane sprzęty AGD czy system zabudowanych szaf.

Te elementy nieruchomość, w ramach ubezpieczenia podstawowego, chronione są zwykle na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych. Wśród nich znajdują się szkody tj.: zalanie, huragan, upadek drzew i masztów, intensywne opady deszczu, śniegu oraz gradu, pękanie mrozowe, uderzenie pioruna, pożar, wybuch dym i sadza, uderzenie pojazdu mechanicznego itp.

Jeśli chcemy ubezpieczyć wyposażenie mieszkania, tj. meble, sprzęty RTV, książki, ubrania, biżuterię czy inne cenne przedmioty, musimy wykupić polisę rozszerzoną.

Ruchomości domowe będą wtedy chronione na wypadek tych samych zdarzeń, co mury i elementy stałe nieruchomości.

Dodatkowo możemy zabezpieczyć je także na wypadek:

 • kradzieży z włamaniem;
 • kradzieży zwykłej (bez śladów włamania);
 • rozboju (kradzieży mienia poza miejscem zamieszkania);
 • przepięcia;
 • stłuczenia przedmiotów szklanych.

Do polisy mieszkaniowej możemy także dokupić ochronę Home Assistance – również w wersji podstawowej lub rozszerzonej. W ramach podstawy zyskujemy zwykle pomoc różnych fachowców w razie awarii w mieszkaniu, np. hydraulika. W opcji rozszerzonej otrzymujemy pomoc ubezpieczyciela w kwestiach związanych z likwidowaniem szkody, m.in. lokal zastępczy, całodobową ochronę mienia na miejscu zdarzenia, wsparcie psychologa, a nawet opiekę nad dziećmi i zwierzętami.

Kolejnym przydatnym dodatkiem jest OC w życiu prywatnym – to ubezpieczenie zabezpiecza nas na wypadek szkód wyrządzonych nieumyślnie osobom trzecim. W takiej sytuacji, nie my, lecz ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę poszkodowanym.

Także ochrona na wypadek powodzi najczęściej dostępna jest w ramach rozszerzonej wersji polisy mieszkaniowej (choć zdarzają się wyjątki). Nie wszystkim jest ten dodatek potrzebny – właściciele mieszkań ulokowanych na wyższych kondygnacjach nie muszą obawiać się takiego zagrożenia. Z całą pewnością jednak, takie ubezpieczenie powinni rozważyć ci, których dom stoi na terenie zalewowym – w pobliżu rzeki, jeziora lub innego zbiornika wodnego. Woda to żywioł , który może dokonać wielkich strat w majątku.

Jak znaleźć najtańszą polisę na mieszkanie?

Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie mieszkania, najlepiej jest posłużyć się porównywarką. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny podstawowych oraz rozszerzonych polis na mieszkanie w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. W wariancie rozszerzonym uwzględniliśmy ochronę mienia ruchomego dodatkowo na wypadek kradzieży z włamaniem.

Przyjęliśmy, że do ubezpieczenia jest mieszkanie:

 • o powierzchni 40 m²;
 • o wartości 350 000 zł;
 • z elementami stałymi o wartości 50 000 zł;
 • wyposażone w ruchomości domowe o wartości 30 000 zł
 • zlokalizowane na piętrze pośrednim;
 • bez szkód w przeszłości;
 • zamieszkałe przez 2 osoby dorosłe.

Ceny za ubezpieczenie podstawowe rozpoczynają się w tym przypadku już od 125 zł za rok ochrony. Taką ofertę przedstawiła Proama. W tej cenie ubezpieczyciel proponuje także dwa dodatki: powódź (taka ochrona niestety nie przyda się przy ubezpieczeniu tego mieszkania – ze względu na lokalizację na piętrze pośrednim) oraz ochronę na wypadek przepięć. Niedrogo jest również w Link4 – 129 zł za rok. W tej cenie otrzymujemy dodatkowo ochronę Home Assistance oraz na wypadek przepięć.

Najdroższą polisę zaproponowało tutaj Inter Polska – 239 zł za rok. Dodatki są w tym TU takie same jak w Link4.

Najtańsza polisa mieszkaniowa – zakres podstawowy

TU

Cena

Dodatki

Proama

125 zł

powódź, przepięcia

Link4

129 zł

Home Assistance, przepięcia

Generali

180 zł

Home Assistance, powódź, przepięcia

Mtu24.pl

189 zł

Home Assistance, powódź, przepięcia

Inter Polska

239 zł

Home Assistance, przepięcia

PZU

Ceny dostępne po bezpośrednim kontakcie z TU

Uniqa

Aviva

Concordia

Tabela 1. Oprac. na podstawie: ranomat.pl Dane na dzień: 28.10.2020r.

Z kolei ceny za polisę rozszerzoną, wraz z ochroną mienia ruchomego na wypadek kradzieży z włamaniem, rozpoczynają się od 203 zł za rok – oferta Proamy. Ubezpieczyciel oferuje w tej cenie dwa dodatki: powódź i przepięcia. Niedrogą opcję przedstawiło również Generali – 211 zł za rok. W ramach tej ochrony aż trzy dodatki: Home Assistance, powódź i przepięcia. Najdrożej jest w Inter Polska – 576 zł za rok. W tej cenie dodatkowo ochrona Home Assistance i na wypadek przepięć.

Zarówno przy polisach podstawowych, jak i rozszerzonych swoich cen nie przedstawiło: PZU, Aviva, Concordia i Uniqa – tu oferty dostępne są po indywidualnym kontakcie z towarzystwem. Warto jednak sprawdzić i takie opcje, może się bowiem okazać, że znajdziemy jeszcze tańszą polisę mieszkaniową.

Najtańsza polisa mieszkaniowa – zakres rozszerzony

TU

Cena

Dodatki

Proama

203 zł

powódź, przepięcia

Generali

211 zł

Home Assistance, powódź, przepięcia

Link4

243 zł

Home Assistance, przepięcia

Mtu24.pl

439 zł

Home Assistance, powódź, przepięcia

Inter Polska

576 zł

Home Assistance, przepięcia

PZU

Ceny dostępne po bezpośrednim kontakcie z TU

Uniqa

Aviva

Concordia

Tabela 2. Oprac. na podstawie: ranomat.pl Dane na dzień: 28.10.2020r.

 

Polisa mieszkaniowa dostępna jest w podstawowej oraz rozszerzonej wersji. Podstawowa polisa chroni nieruchomość na wypadek wielu zdarzeń losowych, lecz kompleksowe ubezpieczenie zyskamy dopiero dokupując dodatki, np. ochronę wyposażenia na wypadek włamania czy ubezpieczenie od przepięć. Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie domu lub mieszkania, dobrze jest skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowych. Dosłownie w 3 minuty porównamy w nim oferty 18 towarzystw i w 1 miejscu znajdziemy najlepszą polisę dla swoje nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Im więcej warta jest nieruchomość, tym polisa mieszkaniowa będzie droższa

2. Cena ubezpieczenia rośnie wraz z większym zakresem ochrony

3. Różnica pomiędzy podstawowym a rozszerzonym ubezpieczeniem nieruchomości nie zawsze jest duża

4. Przy wyborze polisy mieszkaniowej warto rozważyć także zakup dodatków do niej, tj. Home Assistance czy OC w życiu prywatnym

5. Tanie ubezpieczenie domu nie zapewni Ci całkowitej ochrony.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.