CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-roweru Jak kupić ubezpieczenie dla roweru?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie roweru z polisy mieszkaniowej - kiedy działa?

Redakcja 18.9.2020
Nie tylko w Polsce bardzo często dochodzi do kradzieży roweru. Znikają pozostawione na chodniku, ale i balkonów czy piwnic. Dobrym pomysłem jest więc ubezpieczenie roweru. Odszkodowanie, które otrzymamy w ramach polisy, pozwoli nam zakupić nowy jednoślad.
Porównaj ceny

Im lepiej zabezpieczymy swój rower, tym szansa, że zostanie skradziony jest mniejsza. Jednak nie w każdej sytuacji polisa mieszkaniowa wystarczy, by chronić finansowo rower przed kradzieżą.

 

Kradzież roweru – statystyki

Przykładowo, w Warszawie w roku 2019 zgłoszono 607 kradzieży rowerów – alarmuje raport Komendy Stołecznej Policji. Najwięcej rowerów zniknęło na Mokotowie, Ursynowie i Wilanowie (106), nieco mniej na Bemowie i na Woli (104) wynika z danych policji.

Szacuje się, że w całej Polsce każdego roku ginie ok. 20 000 rowerów. Rowery bardzo często kradzione są z garaży, klatek schodowych, piwnic, balkonów oraz sprzed sklepów i szkół. Lecz przede wszystkim giną rowery pozostawione na tzw. „ chwilę", np. pod sklepem – to dla złodzieja wspaniała okazja.

 

W jaki sposób polisa mieszkaniowa chroni rower?

Nawet dobrze zabezpieczony rower może zniknąć z piwnicy czy garażu zamkniętego na solidną kłódkę. Czasem zdarza się także, że rowery giną w wyniku rabunku na ulicy. Aby uchronić się przed konsekwencjami takiej straty materialnej, możemy wykupić ubezpieczenie samego roweru. Jednak taka polisa dotyczy sprzętu względnie nowego (np. do 3 lat).

U niektórych ubezpieczycieli ochrona roweru dostępna jest w ramach polisy na mieszkanie. Rower możemy być ubezpieczony jeśli podstawowe ubezpieczenie mieszkania rozszerzymy o kradzież z włamaniem. Rower jest wtedy zabezpieczony finansowo na wypadek kradzieży z nieruchomości oraz z pomieszczeń do niej przynależnych, tj. garażu czy piwnicy. Jeżeli zależy nam, aby ochrona roweru obowiązywała także w innych miejscach, zwykle trzeba wykupić specjalny dodatek – od rabunku.

 

Gdzie ubezpieczyć rower? Przykładowe oferty

Sprawdziliśmy oferty ubezpieczenia roweru w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. U każdego z nich zakres ochrony jest nieco inny.


Ochrona roweru w polisie mieszkaniowej

Nazwa TU

Szczegóły

Alianz – Casco w ramach polisy Mój Dom

 • ochrona na wypadek utraty, uszkodzenia lub zniszczenia roweru w skutek zdarzeń losowych, np. pożaru.
 • kradzież roweru z piwnicy, garażu, balkonu, spod sklepu, klatki schodowej itp.
 • odszkodowanie za uszkodzenie roweru podczas wypadku.

Aviva – Koło za Kołem

 • ochrona na wypadek utraty, uszkodzenia lub zniszczenia wskutek zdarzeń losowych oraz akcji ratowniczych związanych z tymi zdarzeniami.
 • odszkodowanie za wypadek rowerowy, rozbój, kradzież (także kradzież zwykłą, np. spod sklepu) oraz kradzież z włamaniem.
 • rekompensata za zniszczenia ubioru rowerzysty.

Nationale-Nederlanden Na Dwa Koła (ubezpieczenie roweru lub hulajnogi)

 • ubezpieczenie rowerzysty: NNW, OC.
 • ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia, kradzieży i rabunku, roweru, OC, Assistance.

PZU Pewnie na Rower

 • OC
 • NWW
 • casco: ochrona na wypadek kradzieży (z mieszkania i miejsc poza nim np. z ulicy) i uszkodzenia.
 • odszkodowanie w razie utraty bagażu.

PZU – ubezpieczenie roweru przy zakupie na Allegro

 

 • OC
 • casco: ochrona na wypadek uszkodzenia, zniszczenia lub utraty, roweru, rabunku, kradzieży lub działania sił przyrody (m.in. ogień, powódź, grad, uderzenie pioruna).

Tabela 1. Opracowanie na podstawie oferty poszczególnych TU.
 

Kradzież poza miejscem zamieszkania

Poza miejscem zamieszkania nasz rower może zostać skradziony nie tylko spod sklepu, banku czy poczty, ale także w wyniku rabunku. W opustoszałym parku czy na ciemnej ulicy możemy zostać napadnięci przez złodzieja, który siłą czy groźbą odbierze nam jednoślad. Dobrze jest ubezpieczyć się także na wypadek takiej sytuacji.

Ochrona na wypadek rabunku w polisach mieszkaniowych dostępna jest jako dodatek. Ubezpieczyciele definiują rabunek zwykle jako zabór mienia przy użyciu siły. Szczegółowa definicja, a tym samym zakres ochrony, może być jednak nieco różna w poszczególnych TU.  

Generali w ramach ubezpieczenia mieszkania Z Myślą o Domu definiuje rabunek jako zabór mienia:

 • przy użyciu lub groźbie natychmiastowego użycia przemocy fizycznej;
 • przy użyciu siły w stosunku do przedmiotu zaboru, który pozostawał w styczności lub był połączony z osobą objętą ubezpieczeniem.
 • przy doprowadzeniu osób objętych ubezpieczeniem do stanu nieprzytomności lub bezbronności;
 • poprzez wyłudzenie bądź oszustwo osoby małoletniej, osoby po 65 roku życia lub osoby niepełnosprawnej;

Dokładne informacje, o tym na wypadek jakich zdarzeń ochroni nas Rabunek, znajdziemy zawsze w OWU.

 

Assistance rowerowy – co zapewnia?

Ubezpieczenie Assistance mogą zakupić nie tylko właściciel samochodów, ale i rowerów. Niektóre TU oferują rowerowe Assistance jako dodatek do polisy na mieszkanie, niektóre sprzedają je jako osobny produkt. Czasem Assistance rowerowe występuje także w pakiecie z polisą OC.

Zakres ochrony ubezpieczenia Assistance rowerowego zależy od oferty danego ubezpieczyciela. W ramach rowerowego Assistance możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela np. jeśli podczas rowerowej wyprawy uszkodzi się opona lub dętka w rowerze. W takiej sytuacji TU zwróci napraw nam rower na miejscu zdarzenia lub zorganizuje nam transport do najbliższego serwisu czy też naszego miejsca zamieszkania.

Rowerowe Assistance możemy zakupić m.in. w: Generali (Z Myślą o Domu – Assistance całodobowe), Nationale-Nederlanden (na Dwa Koła), (Inter Lokum), Aviva (Twój Dom), Uniqa TU (Twój Dom Plus) i Europa Assistance (Ubezpieczenie Rowerowe).


Kiedy przyda się rowerzyście OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to polisa, która zabezpiecza rowerzystę na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim.

Tego typu sytuacji może być wiele: potracenie pieszego, zarysowanie zaparkowanego przy ulicy auta czy też uszkodzenie sklepowej witryny. W niektórych przypadkach koszty rekompensaty dla pokrzywdzonych przez nas osób mogą być wysokie. Jeśli nie będziemy posiadać odpowiedniego ubezpieczenia, koszty te będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

W ramach polisy OC w życiu prywatnym, to ubezpieczyciel zapłaci za naprawę czy rekonwalescencję osób trzecich.

 

W jakich sytuacjach polisa mieszkaniowa nie chroni roweru?

Tak, jak w przypadku innych polis, taki i przy ubezpieczeniu roweru istnieją sytuacje, w których ochrona nie zadziała. Sytuacje te to tzw. wyłączenia odpowiedzialności.

Np. w ramach ubezpieczenia roweru w Nationale-Nederlanden rekompensaty nie otrzymamy gdy:

 • rower nie był należycie zabezpieczony, np. zostawiliśmy go pod sklepem bez zapięcia;
 • jeśli nie mamy czytelnego dowodu zakupu roweru (faktura, paragon, karta gwarancyjna);
 • jeśli do uszkodzenia roweru doszło podczas uprawiania sportów ekstremalnych, np. MTB;
 • gdy rower wykorzystywany był do prowadzenia działalności gospodarczej;
 • jeśli do zdarzenia doszło poza granicami Polski;
 • gdy szkoda jest niższa niż 100 zł.

U każdego TU wyłączenia odpowiedzialności mogą być nieco inne. Dokładna lista włączeń znajduje się zawsze w OWU. Warto je sprawdzić jeszcze przed ostatecznym zakupem ubezpieczenia roweru.


Polisa mieszkaniowa powinna być dobrana zarówno pod kątem ceny, jak i zakresu ochrony. Kompleksowa ochrona zawsze będzie wymagał wykupienia kilku rozszerzeń, takich jak np. ubezpieczenie ruchomości domowych czy ubezpieczenie na wypadek powodzi. Jeśli wiesz już, jakiego ubezpieczenia potrzebujesz, poszukaj idealnej polisy za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowychW kalkulatorze w kilka minut porównasz ceny 18 towarzystw i z łatwością znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla siebie ofertę.

To warto wiedzieć

1. Najczęściej kradzione są rowery pozostawione na tzw. „chwilę” , np. pod sklepem bez zapięcia

2. Rower możemy ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia mieszkania z rozszerzeniem o kradzież z włamaniem, ale tylko na terenie nieruchomości czy posesji

3. W ramach polisy OC w życiu prywatnym ubezpieczyciel pokryje koszty wyrządzonych przez nas szkód podczas jazdy na rowerze

4. Przy ubezpieczeniu roweru istnieją sytuacje, w których polisa nie zadziała, tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Są one różne w poszczególnych TU

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły