Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie telewizora - ile kosztuje polisa?

Redakcja 19.05.2021
Ubezpieczenie telewizora - ile kosztuje polisa?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie telewizora - ile kosztuje polisa?
Telewizor to cenny sprzęt będący na wyposażeniu niemal każdego domu. Na taki zakup przeznaczamy średnio kilka tysięcy złotych. W dodatku to niejedyny wartościowy sprzęt elektroniczny w mieszkaniu, dlatego warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie telewizora to opcja, którą powinien rozważyć każdy, bo w razie poważnej awarii czy kradzieży nie będziemy stratni, otrzymamy pomoc od ubezpieczyciela – bezpłatną naprawę, wymianę sprzętu na nowy lub świadczenie za szkodę. Sprawdziliśmy, w jaki sposób można ubezpieczyć telewizor oraz inny sprzęt elektroniczny.

 

Jak ubezpieczyć telewizor?

Telewizor można ubezpieczyć na kilka różnych sposób. Każdy z nich opiera się na nieco innych zasadach. Warto przeanalizować każdy wariant i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Ubezpieczenie telewizora można zakupić bezpośrednio w sklepie ze sprzętem elektronicznym, w którym go kupujemy, decydując się na tzw. przedłużoną gwarancję. Standardowy okres gwarancyjny trwa zwykle 2 lata, w ramach dodatkowego ubezpieczenia możemy go wydłużyć nawet do 5 lat. Zakres ochrony takiego ubezpieczenia zależy od zasad towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym sklep ma podpisaną umowę. Zwykle jednak przedłużona gwarancja na telewizor obejmuje takie ryzyka jak: kradzież z włamaniem, przepięcia, nieszczęśliwe wypadki i usługi naprawcze w razie awarii.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że przedłużona gwarancję można wykupić tylko na nowy telewizor – sprzedawcy nie ubezpieczają w ten sposób sprzętów używanych. Warto także zwrócić uwagę na to, że im droższy jest telewizor, tym wyższa będzie cena jego ubezpieczenia w sklepie.

Ubezpieczenie telewizora możliwe jest także w polisie mieszkaniowej, wraz z innym cennym sprzętem elektronicznym, a nawet z całym wyposażeniem mieszkania. To rozwiązanie, w którym zyskujemy kompleksową ochronę w ramach jednej umowy.

A jeśli telewizor znajduje się na wyposażeniu biura, restauracji, czy innego miejsca, w którym prowadzimy działalność gospodarczą, możemy go ubezpieczyć w polisie firmowej.

 

Ubezpieczenie telewizora w ramach ubezpieczenia firmy

Ubezpieczenie telewizora w polisie firmowej dedykowane jest przedsiębiorcom, którzy używają tego sprzętu do prowadzenia firmy. Taką polisę oferuje wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a zakres ochrony może być bardzo szeroki.

W polisie firmowej możemy zazwyczaj liczyć na odszkodowanie w razie: uszkodzenia, całkowitego zniszczenia lub utraty telewizora (kradzież, rabunek).

Niektóre towarzystwa jednak, np. PZU, oferują odszkodowanie nie tylko za sprzęt uszkodzony w wyniku zdarzeń losowych, ale także z winy pracowników oraz za wady produkcyjne (ujawnione po okresie gwarancji). Wiele TU oferuje również ubezpieczenie telewizora i innych sprzętów firmowych w wariancie All Risk – od wszystkich ryzyk. Zakres takiej polisy jest tak szeroki, że powinien zadowolić najbardziej wymagajacych.

Do takiego ubezpieczenia możemy włączyć nie tylko TV, ale także inne sprzęty używane w firmie, np. komputery, telefony komórkowe, kamery wideo, sprzęt AGD, a nawet meble.

 

Ubezpieczenie telewizora w ramach polisy mieszkaniowej

Aby ubezpieczyć telewizor w ramach polisy mieszkaniowej, wraz z pozostałym wyposażeniem, należy wykupić ubezpieczenie, które obejmuje tzw. „ruchomości domowe”. Zalicza się do nich m.in. cały sprzęt RTV i AGD, a ponadto: meble, dywany, elementy wystroju wnętrza, instrumenty muzyczne, książki, biżuteria, ubrania, a nawet gotówka. Takie ubezpieczenie będzie więc chronić nie tylko telewizor, ale niemal wszystko, co przechowujemy w nieruchomości.

Zakres polisy mieszkaniowej wraz z ruchomościami domowymi obejmuje zwykle prawie 20 zdarzeń losowych oraz kradzież z włamaniem. A jeśli zależy nam także na innych ryzykach, np. ochronie na wypadek przepięć czy powodzi, możemy je dokupić w formie dodatków do polisy.

Przy ubezpieczeniu telewizora, warto także uwzględnić w polisie mieszkaniowej dodatek Home Assistance, który zapewni nam bezpłatną i szybką pomoc fachowca w razie nagłych awarii. Wystarczy, że zadzwonimy do ubezpieczyciela, a on zorganizuje pomoc.  

Odszkodowanie za zniszczony telewizor w ramach polisy mieszkaniowej obliczane jest na podstawie jednej z dwóch wartości:

  • odtworzeniowej, czyli zgodnie z tym, ile wart był telewizor w dniu zakupu.
  • rzeczywistej, czyli zgodnie z tym, ile wart był telewizor w dniu zdarzenia.

Dokładne informacje na temat zasad przyznawania odszkodowania w polisie mieszkaniowej zawarte są zawsze w dokumencie OWU.

 

Od jakich zdarzeń można ubezpieczyć telewizor?

Najczęściej, w ramach polisy mieszkaniowej, telewizor oraz inne ruchomości domowe podlegają ochronie w razie:

  • ognia i innych zdarzeń losowych (wybuch, dym i sadza, huragan, zalanie, intensywne opady deszczu itp.),
  • powodzi,
  • kradzieży z włamaniem,
  • rabunku,
  • przepięcia.

Nie wszystkie z powyższych ryzyk znajdują się w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej, niektóre z nich występują jako dodatek (np. ochrona na wypadek przepięcia) i trzeba za nie dodatkowo zapłacić. U każdego ubezpieczyciela zakres ochrony może być nieco inny, warto więc dokładnie przejrzeć oferty nie tylko pod kątem ceny.

 

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie telewizora w ramach polisy mieszkaniowej?

Jak w każdym ubezpieczeniu, tak i w polisie mieszkaniowej, istnieją sytuacje, w których ubezpieczenie telewizora nie zadziała. Są to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności” i można je zawsze znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To sposób na zabezpieczenie przed ewentualnymi wyłudzeniami odszkodowań.

Na liście wyłączeń u wielu ubezpieczycieli znajdziemy na pewno szkody, do których doszło z powodu naszego ewidentnego zaniedbania lub działania pod wpływem środków odurzających. Jeśli tak się stanie, nie będziemy mogli liczyć na rekompensatę.

Wiele TU uwzględnia także okres karencji dla powodzi, czyli czas od którego ubezpieczenie zaczyna działać, np. 2 tygodnie od podpisania umowy.

Warto zwrócić uwagę również na limity odpowiedzialności, czyli górne i dolne granice wartości szkód, za które ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność, np. szkody od kwoty 100 zł i szkody nieprzekraczające 5 tys. zł. Te zasady również mogą być inne w poszczególnych towarzystwach.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia telewizora?

Ubezpieczenie telewizora w polisie mieszkaniowej, choć obejmuje też inne elementy nieruchomości, wcale nie musi być droższe od innych wariatów ochrony sprzętu. Dużo zależy od zakresu polisy, na jaki się zdecydujemy oraz od wartości mienia.

Koszt ubezpieczenie telewizora (oraz innych sprzętów w nieruchomości) w ramach polisy mieszkaniowej ubezpieczyciele wyliczają indywidualnie. Pod uwagę biorą zazwyczaj:

  •  wartości mienia,
  •  zakres ochrony ubezpieczenia,
  •  czasu trwania umowy.

Ceny za ubezpieczenie telewizora w polisie mieszkaniowej dla tej samej nieruchomości mogą być różne w poszczególnych TU, dlatego warto porównać je za pomocą kalkulatora polis mieszankowych – szybko i łatwo.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie telewizora?

Sprawdziliśmy, ile kosztowałoby ubezpieczenie telewizora w ramach przedłużonej gwarancji oraz ile w ramach polisy mieszkaniowej. Ceny weryfikowaliśmy dla telewizora o wartości 6 tys. zł (różne modele).

Koszt przedłużonej gwarancji dla telewizora sprawdziliśmy w: Media Markt, NEONET, RTV Euro AGD i w Media Expert. Każdy z tych sklepów oferuje ubezpieczenie telewizora do 5 lat. Jak się okazuje, ceny w poszczególnych sklepach są bardzo różne – od  660 zł w Media Markt do aż 1800 zł w NEONET za 5-letnią ochronę. Jeśli zdecydowalibyśmy się na gwarancję 3-letnią, koszt byłby nieco mniejszy – 500 zł w RTV Euro AGD, 600 zł w Media Expert i 900 zł w NEONET.

Maksymalny koszt ubezpieczenia telewizora w ramach przedłużonej gwarancji wynosi 30% jego wartości w dniu zakupu.

Jeśli chodzi o zakres ochrony, to niektóre zdarzenia powtarzają się w ofertach poszczególnych sklepów: przepięcia, kradzież z włamaniem i nieszczęśliwe wypadki. W RTV Euro AGD ubezpieczeniu podlega także pilot do telewizora, a w Media Expert, w przypadku wymiany sprzętu lub zgłoszenia go do naprawy, nie musimy płacić za kuriera – koszty przesyłki pokrywa sklep.

Sprawdziliśmy też, ile kosztuje ubezpieczenie telewizora w polisie mieszkaniowej. Założyliśmy, że ubezpieczenie będzie dotyczyło 30-metrowej kawalerki w Warszawie, z mieniem o wartości 20 tys. zł. W zakresie ochrony uwzględniliśmy: zdarzenia losowej (tj. pożar, zalanie, huragan itp.), kradzież z włamaniem, przepięcia, wandalizm, oraz  pakiet Home Assistance obejmujący naprawę sprzętu.

Okazuje się, że polisa mieszkaniowa to tańsze rozwiązanie. Ceny rozpoczynają się od 100 zł za rok ochrony.

Najtańszą polisę zaproponowało w tym przypadku Generali – 100 zł za rok. Zakres ubezpieczenia w tej cenie jest bardzo szeroki: kilkanaście zdarzeń losowych, ochrona od przepięć, dewastacja, wandalizm, przedmioty szklane, Home Assistance, a nawet pakiet medyczny, w ramach którego, gdy w mieszkaniu dojdzie do szkody, w wyniku w której doznamy uszczerbku na zdrowiu, np. do pożaru, będziemy mogli liczyć na to, że TU pokryje koszty hospitalizacji.

Pozostałe ceny za ubezpieczenie telewizora w ramach polisy mieszkaniowej są nieco wyższe – 117 zł w Proamie, 192 zł – w Link4 i 196 zł w InterPolska. W tych ofertach brak też dodatku Pakiet Medyczny, ale być może zasady działania polisy są korzystniejsze – warto przejrzeć je w OWU.

Bardzo dużą zaletą ubezpieczenia telewizora w polisie mieszkaniowej jest fakt, że w ten sposób chronimy nie tylko TV, ale także inne sprzęty RTV i AGD, które są na wyposażeniu nieruchomości. 

 

Ubezpieczenie nowego telewizora z przedłużonej gwarancji

Sklep

Media Markt

Media Expert

RTV Euro AGD

NEONET

Model telewizora

Philips  
75PUS7354/12

TCL
75P715

Samsung
 QE55Q95TAT

Technisat
Techniline Plus 55

Możliwy zakres ochrony

Przepięcie

Awaria

Kradzież z włamaniem

Bezpłatny kurier

Kradzież z włamaniem

Nieszczęśliwy wypadek

Pęknięta matryca

Kradzież z włamaniem

Wymiana pilota

Przypadkowe uszkodzenie

Przepięcie

Nieszczęśliwy wypadek

Czas trwania ubezpieczenia

5 lat

3-5 lat

3-5 lat

3-5 lat

Cena za całość

660-819 zł

600-1560 zł

500-1750 zł

900-1800 zł

Tabela1. Oprac. Własne, na podstawie ofert internetowych. Dane na dzień: 14.04.2021 r.

 

Ubezpieczenie używanego telewizora z polisy mieszkaniowej

TU

Zakres

Czas trwania ubezpieczenia

Cena

Generali

zdarzenia losowe, przepięcia, kradzież z włamaniem, dewastacja, wandalizm, przedmioty szklane, Home Assistance, pakiet medyczny

rok

100 zł

Proama

j.w., ale bez pakietu medycznego

rok

117 zł

Link4

rok

192 zł

Inter Polska

rok

196 zł

Tabela 2. Oprac. na podstawie: ubezpieczeniemieszkania.pl, Dane na dzień: 14.04.2021 r.

Polisa mieszkaniowa dostępna jest w dwóch podstawowych opcjach: jako podstawowa oraz jako rozszerzona. Mury i elementy stałe mieszkania, takie jak zabudowany sprzęt AGD czy płyta indukcyjna, możemy ubezpieczyć już w ramach podstawy. Lecz jeśli zależy nam na większej ochronie, warto dokupić dodatki, tj: kradzież z włamaniem czy przepięcia. Polisę mieszkaniową w atrakcyjnej cenie możemy łatwo znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. Dosłownie w 3 minuty porównamy w nim oferty 18 towarzystw i w 1 miejscu znajdziemy najlepszą dla siebie ofertę.

To warto wiedzieć

1. Telewizor można ubezpieczyć na 3 trzy różne sposoby – warto przeanalizować każdy z tych wariantów i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzeb i zasobom portfela

2. Ubezpieczenie telewizora można zakupić bezpośrednio w sklepie ze sprzętem elektronicznym – w ramach przedłużonej gwarancji

3. Jeśli telewizor jest urządzeniem, którego używamy do prowadzenia działalności gospodarczej, możemy ubezpieczyć go w ramach polisy firmowej

4. Atrakcyjną opcją jest ubezpieczenie telewizora w polisie mieszkaniowej – wraz z innym cennym sprzętem przechowywanym w nieruchomości
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.