Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Grad jest również niebezpieczny – na co zwrócić uwagę wykupując polisę?

Ryzyko zdarzeń losowych wiosną i latem

Michał Ratajczak 10.6.2016 | 11.12.2019
 • STRONA GŁÓWNA
 • /
 • BLOG
 • /
 • GRAD JEST RÓWNIEŻ NIEBEZPIECZNY – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYKUPUJĄC POLISĘ?
Gwałtowne zmiany pogody mogą mieć niekorzystny wpływ na stan techniczny nieruchomości. W okresie wiosenno-letnim wyładowania atmosferyczne i związane z nimi anomalie są na porządku dziennym, dlatego odpowiednia polisa z pewnością będzie przydatna. Zwłaszcza, że nie jest wydatkiem symbolicznym w skali roku.
Porównaj ceny

Ubezpieczenie nieruchomości, czyli domu, mieszkania, ale i znajdujących się na terenie posesji obiektów małej architektury, jest możliwe od wielu zdarzeń losowych. Podstawę  polisy stanowią ryzyka powodujące szkody w razie wystąpienia deszczu, gradu, huraganu ognia czy uderzenia pioruna.   

 

Szkodnik grad

Skutki gradobicia, czyli opadu atmosferycznego w postaci bryłek lodu o średnicy w przedziale 1 – 10 cm mogą dotyczyć nie tylko właścicieli nieruchomości. To poważne zagrożenie także dla kierowców czy sadowników. Straty bywają porównywalne do innych zagrożeń typu ogień czy zalanie.

Jak bardzo niebezpieczny jest grad dla budynku mieszkalnego? Aby łatwiej sobie wyobrazić skalę zagrożenia, warto przyjrzeć się poniższej tabeli. Trzeba tu od razu dodać, że najczęstszym przypadkiem są gradziny o średnicy 1 cm. Kule o średnicy 3 cm powodują poważne straty w roślinności. Te 7-centymentrowe są już zagrożeniem nie tylko dla pojazdów czy nieruchomości, ale także dla życia ludzkiego. Siła spadania gradziny o średnicy 10 cm jest porównywalna z pociskiem wystrzelonym z  pistoletu:

 

średnica (cm) masa (g) prędkosć (km/h) energia (J)
1 0,5 52 0,05
2 4 74 0,8
3 13 90 4
5 59 116 31
7 162 138 118
10 471 164 491

Tabela 1. Masa, prędkość i energia kul gradowych

Źródło: opracowanie własne, na postawie Polscy Łowcy Burz

 

Skala zagrożenia

Zagrożenie dla nieruchomości jest duże i nie kończy się wyłącznie na poszyciu dachu. Lodowy deszcz, jeśli towarzyszy mu porywisty wiatr, pada pod pewnym kątem powodując uszkodzenie okien oraz zewnętrznej powłoki murów. Te ostatnie są z reguły wyłożone styropianem i cienką warstwą tynku, przez co tak samo narażone na zniszczenie jak szyby. Rzadziej występującą osłoną są panele (siding), ale i te nie stanowią dla gradu żadnej przeszkody.

Co do wspomnianego dachu – jeśli jedynym zabezpieczeniem jest tymczasowa papa, to istnieje poważne zagrożenie, że większe kulki gradu (o średnicy powyżej 5 cm) przerwą strukturę dachu i dostaną się do środka budynku powodując w następstwie jego zalanie. Jeśli dach został pokryty stosunkowo tanią i popularną w Polsce blachodachówką, zniekształcenia na skutek uderzeń kilkucentymetrowych bryłek mogą w skrajnych przypadkach nawet naruszyć szczelność takiej konstrukcji i spowodować konieczność wymiany całego poszycia. 

 

Jak przeciwdziałać

O ile burza czy silny deszcz są do przewidzenia przez meteorologów, wystąpienie gradu trudno oszacować, a już na pewno jego wielkość. Nie zawsze szczelne zamknięcie drzwi i okien wystarczy, aby zapobiec zniszczeniom. Grad należy do zdarzeń losowych, dlatego najskuteczniejszą metodą obrony będzie finansowe zabezpieczenie skutków jego ewentualnego wystąpienia w postaci wykupienia polisy.

Rynek ubezpieczeń nieruchomości uwzględnia grad czy nawałnice najczęściej jako jedno z zagrożeń występujących w pakiecie podstawowym, gdzie obecne są najczęściej inne ryzyka nazwane:

 • pożar,
 • zalanie,
 • dym i sadza,
 • huragan (wiatr wiejący z prędkością powyżej 120 km/h),
 • lawina,
 • napór śniegu,
 • osuwanie się ziemi,
 • wybuch,
 • uderzenia pioruna i inne.

 

Należy wyraźnie zaznaczyć, że powyższe zestawienie może różnić się w danym Towarzystwie Ubezpieczeniowym i być traktowane zarówno jako produkt podstawowy, jak i dodatkowy, tj. wymagający opłacenia wyższej składki w skali roku, np. w produkcie „Domowik” Generali grad występuje w wariancie rozszerzonym, z kolei „Warta Dom Komfort+” TU Warta takie ryzyko zawiera w pakiecie podstawowym.

 

Zakres ubezpieczenia

Przed zawarciem umowy warto sprawdzić definicje podane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. Im jest ona szersza, tym polisa posiada większy zakres ochrony. Bez lektury OWU przyszły właściciel polisy nie będzie wiedział dokładnie, jaki jest zakres ochrony gwarantowanej. Oprócz znajomości OWU przyda się także właściwa konserwacja dachu, ścian, balkonów czy okien.

Występowanie gradu nie jest co prawda zjawiskiem częstym, jednak posiadanie ochrony na wypadek jego pojawienia się jest opłacalne z co najmniej dwóch powodów: wspomnianym już we wstępie kosztom – pakiet podstawowy to wydatek rzędu 200-300 zł w skali roku. Drugą zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowość – ubezpieczony nabywa polisę na kilka czy kilkanaście zdarzeń losowych naraz w zależności od oferowanego pakietu.

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły