CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/od-jakich-zdarzen-chroni-ubezpieczenie-oc Od jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie OC?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Od jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie OC?

Michał Ratajczak 11.12.2019
Od jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie OC?
Strona główna
/
Blog
/
Od jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie OC?
Odpowiedzialność cywilna jest jedną z najbardziej popularnych form ochrony osobistej i ma zastosowanie we wszystkich rodzajach ubezpieczeń. Także w ofercie polis mieszkaniowych, gdzie występuje przeważnie jako opcja dodatkowa. Warto więc wiedzieć, na co właścicielowi takiego ubezpieczenia pozwala rozszerzenie umowy o OC.
Spis treści

Polisa OC najbardziej kojarzy się z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Każdy kierowca, który wejdzie w posiadanie (lub we współposiadanie) pojazdu, będzie zobowiązany do opłacania składki z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Komunikacyjne OC zapewnia ochronę finansową w razie kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Podobna zasada dotyczy ubezpieczeń turystycznych czy nieruchomości. OC w życiu prywatnym chroni na wypadek wyrządzenia szkody osobom trzecim zarówno w miejscach publicznych, jak też na terenie własnej nieruchomości. Dotyczy to ponadto sytuacji bez osobistego udziału, kiedy np. w wyniku oblodzenia chodnika przynależącego do naszej posesji przechodzień dozna uszczerbku na zdrowiu. 

 

Przydatne OC dla lokatorów

Zalanie sąsiada w razie pęknięcia wężyka od pralki, złamanie nogi na nieodśnieżonym chodniku albo pogryzienie sąsiada przez własnego psa – to tylko niektóre ze zdarzeń, których właściciel nieruchomości nie jest w stanie przewidzieć, a które mogą wpędzić sprawcę w poważne kłopoty finansowe z procesem sądowym włącznie.

Rozszerzenie umowy o odpowiedzialność cywilną zwiększa zakres ochrony ubezpieczonego, a przy tym tylko nieznacznie wpływa na wysokość składki. Posiadanie OC w życiu prywatnym sprawia, że można poczuć się komfortowo w różnych sytuacjach bez obawy o konsekwencje finansowe. W jakich konkretnie?

Przyjrzyjmy się bliżej trzem wymienionym sytuacjom:

 

1.ZALANIE SĄSIADA

Chociaż lokator nie ponosi odpowiedzialności za wadliwą instalację budynku, to istnieje wiele sytuacji, w których dochodzi do niekontrolowanego wycieku wody z powodu braku odpowiedniej konserwacji używanego sprzętu. Najbardziej narażony na defekt, a przez to zalanie mieszkania położonego niżej jest sprzęt AGD: lodówki, zamrażarki, pralki i zmywarki.

Jeśli okaże się, że właściciel wadliwego urządzenia jest sprawcą zalania, wystarczy OC z posiadanej polisy, która zazwyczaj jest dodatkiem do ubezpieczenia mieszkania. Dzięki temu rozwiązaniu koszty naprawy zostają przerzucone na ubezpieczyciela – dokładnie na takiej samej zasadzie jak w przypadku OC samochodowego.

 

2.NIEODŚNIEŻONY CHODNIK 

Właściciel domu, do którego bezpośrednio przylega fragment chodnika jest zobowiązany do utrzymywania stanu nawierzchni w stopniu, który nie zagraża innym użytkownikom. Oczywiście, do tych zobowiązań nie wlicza się ubytków czy zniekształceń, ale czynniki pochodzenia atmosferycznego jak śnieg czy lód. Osoba trzecia, która w wyniku poślizgnięcia się i upadku dozna złamania kończyny lub innego rodzaju uszkodzenia ciała ma prawo domagać się od właściciela przylegającego do chodnika domu zadośćuczynienia. Polisa OC sprawi, że droga do porozumienia będzie prosta bez konieczności udowadniania winy czy bronienia się przed wymiarem sprawiedliwości.

 

3.POGRYZIENIE PRZEZ PSA 

Polskie prawo zabrania puszczania psów bez możliwości sprawowania nad nimi kontroli. W praktyce wygląda to różnie, ale nawet jeśli pies towarzyszy właścicielowi na spacerze, może zdarzyć się pogryzienie przypadkowego człowieka przez czworonoga. Co wtedy? Gdy poszkodowany będzie domagał się odszkodowania za doznane obrażenia na ciele czy rozszarpane ubranie, rachunek dla właściciela psa okaże się dotkliwy, o ile nie będzie on posiadał ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

 

"OC

Tabela 1. Sposób definiowania ubezpieczenia OC przez różne towarzystwa. Na podstawie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, gdzie znajdują się szczegółowe wytyczne. Źródło: opracowanie własne

 

Jaka suma ubezpieczenia?

Wiele osób, które rozważają zakup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym zastanawia się nad wyborem górnego limitu kwotowego, na który będą mogli liczyć ze strony ubezpieczyciela w przypadku zdarzenia objętego ochroną finansową.

Sumy 5 000 czy 10 000 złotych są najczęściej pojawiającymi się w tego typu ofertach. Wybór precyzyjnej sumy ubezpieczenia jest kwestią indywidualną. Kwotę wyższą powinni rozważyć przede wszystkim rodzice małych dzieci, za które są oni odpowiedzialni. Wystarczy wyobrazić sobie wizytę rodziny w supermarkecie i przypadkowe zniszczenie przez dziecko wystawy kosztownych produktów. Wówczas wspomniane 5 000 zł może okazać się odszkodowaniem zaledwie symbolicznym.

 

Dwie sumy - jedna polisa

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej poza wersją dla kierowców, rolników i wykonujących określone zawody jest umową zawieraną dobrowolnie. Wszędzie poza wymienionymi opcjami tzw. suma gwarancyjna, a więc maksymalna kwota przysługująca poszkodowanemu, jest ustalana przez obie strony, czyli ubezpieczającego się i ubezpieczyciela.

Czym innym jest natomiast suma ubezpieczenia, czyli największa możliwa wartość wypłacona przez towarzystwo ubezpieczeniowe poszkodowanemu, np. w razie zalania pomieszczenia.

Michał Ratajczak
Autor

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.