Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie biżuterii - Jak tanio ubezpieczyć biżuterię?

Redakcja 01.02.2021
Ubezpieczenie biżuterii - Jak tanio ubezpieczyć biżuterię?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie biżuterii - Jak tanio ubezpieczyć biżuterię?
Biżuterię można ubezpieczyć z polisy mieszkaniowej, polisy firmowej lub dedykowanej. Wyjaśniamy na czym polega ochrona, kiedy nie działa i z jakimi kosztami się wiąże.

Towarzystwa ubezpieczeniowe rozumieją biżuterię jako wyroby zawierające elementy złota, srebra, stali szlachetnej, kości słoniowej, bursztynu, emalii, korala oraz innych metali lub kamieni szlachetnych. To wszelkiego rodzaju pierścionki, naszyjniki, bransoletki, zegarki, papierośnice, a nawet oprawki w okularach.

 

Jak ubezpieczyć biżuterię?

Chociaż biżuterię można ubezpieczyć przynajmniej na kilka sposobów, to jednak najprostszym z nich będzie wykupienie polisy mieszkaniowej rozszerzonej o odpowiednie dodatki. 

Takim dodatkiem będą ruchomości domowe. Bransoletki, naszyjniki czy pierścionki przez towarzystwa traktowane są jak elementy wyposażenia. Nieco bardziej problematyczna jest droższa biżuteria, ale i ją można ubezpieczyć jako przedmioty wartościowe lub mienie specjalne.

Drugim wariantem jest ubezpieczenie biżuterii w ramach polisy firmowej. Ta opcja nie jest jednak dostępna dla każdego przedsiębiorcy, a jedynie dla podmiotów z szeroko rozumianej branży jubilerskiej. Prywatnego mienia niestety nie da się w taki sposób objąć ochroną.

Na rynku ubezpieczeniowym obecne są również oferty chroniące samą biżuterię, zarówno od kradzieży, jak i uszkodzenia. Takich dedykowanych polis jest jednak niewiele, a ich zakup wiąże się z koniecznością ubezpieczenia innych przedmiotów, np. samochodu.

 

Ubezpieczenie biżuterii z polisy mieszkaniowej

Z polisy mieszkaniowej możemy chronić niemalże wszystkie przedmioty, które przechowujemy w domu lub w mieszkaniu, a nawet na posesji, ale do tego potrzebne są odpowiednie rozszerzenia.

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości odnosi się zawsze do murów i najczęściej do elementów stałych. Ruchomości domowe, czyli m. in. biżuteria, dostępne są jako dodatek, który zwiększa wysokość składki.

 

Ubezpieczenie biżuterii z polisy firmowej

Dla jubilerów ubezpieczenie biżuterii jest praktycznie niezbędne, szczególnie od kradzieży. Sygnety, pierścionki i inne tego typu akcesoria, ze względu na dużą wartość oraz niewielkie gabaryty, są wręcz wymarzoną zdobyczą dla złodziei. 

Warto pamiętać, że nawet najnowocześniejsze i najdroższe systemy antywłamaniowe nie zapewniają pełnej ochrony mienia. Dlatego też warto pomyśleć o zakupie polisy, która w razie kradzieży pokryje poniesione straty. 

 

Od czego można ubezpieczyć biżuterię?

Jeśli włączymy w polisę mieszkaniową mienie ruchome, to automatycznie będzie ono chronione przed tymi samymi zdarzeniami, przed którymi chronione są mury i elementy stałe. Podstawowe ubezpieczenie najczęściej obejmuje pożar i kilka bądź kilkanaście innych zdarzeń losowych, takich jak huragan, upadek statku powietrznego, uderzenie samochodu czy uderzenie pioruna. Dostępne są również polisy w wariancie All Risks, które chronią przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami (również niemożliwymi do przewidzenia), oprócz wymienionych w dziale wyłączenia odpowiedzialności w OWU.
 
Każdą polisę można poszerzyć, żeby bardziej kompleksowo zabezpieczyć mienie, np. o:
 
1. Powódź – zdarzenie zagrażające wszystkim ruchomościom domowym. Żywioł szczególnie niebezpieczny dla osób mieszkających w domach wolnostojących i na parterze.
 
2. Kradzież z włamaniem – czyli zdarzenie, po którym złodzieje pozostawiają wyraźne ślady swojej obecności, np. wyłamany zamek.
 
3. Kradzież zwykłą – cenne rozszerzenie dostępne tylko w niektórych towarzystwach. Taka kradzież ma miejsce wtedy, kiedy złodzieje nie pozostawiają śladów, czyli np. wchodzą do mieszkania przez otwarte okno.
 
4. Rabunek – dotyczy zdarzeń poza miejscem ubezpieczenia, czyli odbywających się np. w tramwaju czy na ulicy. Powiązany z użyciem siły lub groźbą jej użycia.
 
5. Ubezpieczenie rzeczy osobistych – również ma zastosowanie przy szkodach powstałych poza miejscem ubezpieczenia. Do rzeczy osobistych zalicza się różne przedmioty, takie jak portfel, gotówka, torebka, plecak, przenośny sprzęt elektroniczny czy właśnie biżuteria.
 

Ubezpieczenie biżuterii jako przedmiotów wartościowych

Bardziej wartościowa biżuteria ubezpieczana jest przez towarzystwa jako tzw. przedmioty wartościowe lub przedmioty (mienie) specjalne. Najczęściej ubezpieczyciele podają wartość jednostkową, od której pierścionek, naszyjnik czy kolczyki podlegają pod tę kategorię (nie można ich wówczas ubezpieczyć jako zwykłą ruchomość). Przykładowo, w polisie Inter Lokum przedmiotami specjalnymi jest biżuteria i zegarki warte więcej niż 10 000 zł za sztukę. 

Żeby włączyć taki przedmiot do polisy konieczna jest wycena rzeczoznawcy, za którą płaci właściciel mienia, a ubezpieczenie tego przedmiotu odbywa się w oparciu o indywidualne ustalenia. Może się również zdarzyć, że towarzystwo zażąda dodatkowych zabezpieczeń własnych, czyli np. określonych systemów antywłamaniowych czy sejfu, żeby w ogóle można było dane mienie włączyć w polisę. 

 

Wyłączenia odpowiedzialności i limity ubezpieczenia biżuterii

Towarzystwa często wyznaczają dla biżuterii limity odpowiedzialności, zarówno kwotowe, jak i procentowe, a nierzadko jedne i drugie. W polisie Proama Dom jest to 25% sumy ubezpieczenia (SU) ruchomości, ale nie więcej niż 10 000 zł (ubezpieczenie od ryzyk nazwanych) lub 25% SU, ale nie więcej niż 20 000 zł (wariant All Risks). Proama ma również osobny limit dla biżuterii przy ubezpieczeniu rzeczy osobistych – jest to 5000 zł.

W polisach znajdziemy również inne ograniczenia odnoszące się bezpośrednio do biżuterii, np.:

  • przechowywanie w ubezpieczonym domu letniskowym (np. PZU, Generali);
  • przechowywanie na balkonie, w budynkach gospodarczych, itp. (standardowe wyłączenie);
  • zagubienie podczas prowadzonej akcji ratowniczej (np. PZU);
  • uszkodzenie czyjejś w ramach OC w życiu prywatnym (np. PZU, Aviva);
  • uszkodzenie lub zagubienie bagażu podróżnego (np. Aviva);
  • przechowywanie poza sejfem, w innym wypadku polisa chroni do określonej kwoty (np. Inter Polska).

Do biżuterii mają zastosowanie również ogólne wyłączenia odpowiedzialności, czyli np. pozostawienie nieruchomości niezamieszkałej w dłuższym okresie, brak wymaganych prawem przeglądów technicznych, rażące zaniedbania, działanie pod wpływem używek czy też celowe zniszczenie przedmiotu ubezpieczenia.

Pełną listę wyłączeń i limitów znajdziemy w OWU każdej polisy.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia biżuterii?

Na cenę podstawowego ubezpieczenia wpływa wiele czynników, ale najważniejsze to wartość nieruchomości (sumy ubezpieczenia) oraz zakres ochrony (liczba ryzyk w podstawie i rozszerzeń). Znaczenie ma również rodzaj i wiek nieruchomoci, lokalizacja, liczba i wiek lokatorów, a także kwestie formalno-prawne (własność, najem, działalność gospodarcza).

Każde rozszerzenie jest dodatkowo płatne, a w przypadku ruchomości domowych kluczowa jest ich wartość, która z kolei podnosi wysokość sumy ubezpieczenia.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie biżuterii?

Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za polisę w dwóch wariantach – bez biżuterii i z biżuterią. Pod uwagę wzięliśmy 60-metrowe mieszkanie w Łodzi, którego wartość wynosi 250 000 zł.

Średni koszt podstawowego ubezpieczenia (bez biżuterii) nieruchomości wynosi 133 zł w skali roku. Wariant polisy uwzględniający również ruchomości (SU: 50 000 zł) oraz kradzież z włamaniem to z kolei koszt rzędu 340 zł. Oznacza to, że dopłacając średnio 207 zł uzyskamy dodatkową ochronę dla biżuterii i innego mienia ruchomego, zarówno przy zniszczeniach, jak i kradzieży.

 

Ubezpieczenie biżuterii – przykładowe oferty

Towarzystwo

Podstawowa polisa

Rozszerzona polisa

ruchomości SU: 50 000 zł

kradzież z włamaniem

Link4

110 zł

321 zł

Mtu24.pl

122 zł

410 zł

Proama

126 zł

195 zł

Inter Polska

142 zł

572 zł

Generali

166 zł

204 zł

Średnio:

133 zł

340 zł

Tabela 1. Źródło: rankomat.pl (stan na 8.01.2021 r.).

 

Polisa mieszkaniowa powinna być dopasowana do specyfiki posiadanego mienia i indywidualnych wymagań. Podstawowy zakres ubezpieczenia warto uzupełnić chociażby o ruchomości domowe i ryzyko kradzieży z włamaniem, żeby zabezpieczyć finansowo nie tylko omówioną biżuterię, ale też wiele innych przedmiotów. Kiedy już ustalimy zakres, jaki nas interesuje, poszukajmy takiego produktu w jak najlepszej cenie, przy czym warto posłużyć się kalkulatorem polis mieszkaniowych. Dzięki niemu dosłownie w 3 minuty możemy zestawić ze sobą oferty 18 towarzystw w 1 miejscu i spośród nich wybrać najkorzystniejszą opcję dla naszego domu lub mieszkania.

1. Biżuterię można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej lub polisy firmowej, a także samodzielnie
 
2. W polisie mieszkaniowej biżuteria jest traktowana jako mienie ruchome lub przyporządkowana do kategorii przedmiotów wartościowych
 
3. Przedmioty wartościowe ubezpiecza się w oparciu o wycenę rzeczoznawcy i indywidualne ustalenia
 
4. Towarzystwa dla biżuterii rozumianej jako mienie ruchome standardowo stosują limity procentowe oraz kwotow
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.