CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-hulajnogi Ubezpieczenie hulajnogi – wszystko, co musisz wiedzieć
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie hulajnogi – wszystko, co musisz wiedzieć

Redakcja 12.04.2021
Ubezpieczenie hulajnogi – wszystko, co musisz wiedzieć
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie hulajnogi – wszystko, co musisz wiedzieć
Hulajnogi elektryczne to wygodny i ekologiczny sposób na poruszanie się po mieście. Jednak na zatłoczonym chodniku czy ścieżce rowerowej łatwo o wypadek, warto więc wykupić ubezpieczenie hulajnogi. Polisa może zabezpieczać nas finansowo na wypadek doznanych obrażeń oraz uszkodzenia i kradzieży.

Ubezpieczenie hulajnogi nie jest obowiązkowe. Hulajnoga elektryczna prawnie nie jest uznana za pojazd mechaniczny, tak jak samochód. Traktowana jest natomiast jak rower czy deskorolka, czyli Urządzenie Transportu Osobistego.

 

Jak ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Wypadki na hulajnogach elektrycznych zdarzają się dość często, szczególnie poczatkującym i dzieciom – na taką ewentualność warto wykupić OC w życiu prywatnym oraz NNW. Hulajnogę można ubezpieczyć też od kradzieży i zdarzeń losowych w polisie mieszkaniowej – wraz z innym cennym sprzętem.

Ubezpieczenie hulajnogi dostępne jest na rynku ubezpieczeń w formie kilku różnych produktów:

  • Ubezpieczenie dla użytkowników UTO (zazwyczaj jako OC w życiu prywatnym i NNW);
  • OC w życiu prywatnym – jako osobny produkt;
  • W ramach dodatków do polisy mieszkaniowej: zabezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych (pożar, powódź, huragan itp.), OC w życiu prywatnym, NNW, ochrona na wypadek kradzieży z włamaniem, Home Assistance.

Warto szczegółowo przenalizować każdy z tych wariantów i wybrać ubezpieczenie hulajnogi dopasowane do swoich indywidulanych potrzeb.

 

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej a ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie hulajnogi w ramach OC w życiu prywatnym, do wyboru mamy dwa warianty. Możemy wykupić taką ochronę jako samodzielny produkt lub jako dodatek do polisy mieszkaniowej.

W ramach OC w życiu prywatnym w polisie mieszkaniowej możemy liczyć na odszkodowanie zarówno jeśli spowodujemy wypadek z użyciem hulajnogi, jak i na innym jednośladzie. Ubezpieczyciel pokryje szkody osób trzecich również w innych sytuacjach, np. gdy nasze dziecko przez przypadek zarysuje samochód sąsiada, wybije komuś okno lub gdy nasz pies pogryzie przechodnia.

OC w życiu prywatnym to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę zarówno na wypadek szkód osobowych, jak i rzeczowych.

 

Ubezpieczenie dla hulajnogi i innych UTO

Z powodu licznych wypadków z udziałem hulajnóg, coraz więcej ubezpieczycieli oferuje użytkownikom urządzeń transportu osobistego specjalne ubezpieczenie.

Ubezpieczenie hulajnogi w ramach UTO łączy w sobie OC w życiu prywatnym i NNW. W ten sposób jesteśmy chronieni finansowo w razie wypadku i doznanych przy nim obrażeń ciała oraz w sytuacji, w której z naszej winy ucierpiał ktoś inny.

Tego rodzaju polisa obejmuje nie tylko wypadki z udziałem hulajnóg, ale też innych jednośladów: rowerów czy deskorolek. Ubezpieczenie dla użytkowników UTO dostępne są m.in. w Link 4, Compensie i Wiener.

 

Od czego można się ubezpieczyć w ramach polisy UTO?

OC w życiu prywatnym w ramach polisy UTO to zabezpieczenie finansowe na wypadek szkód wyrządzonych na hulajnodze (i innych UTO) osobom trzecim. Każdy kto je wykupi i na hulajnodze spowoduje wypadek, może liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje roszczenia finansowe poszkodowanego.

Z kolei NNW przyda się, gdy w wyniku wypadku na hulajnodze, to my sami będziemy poszkodowani – towarzystwo zorganizuje pomoc, zabezpieczy nasz pojazd i pokryje koszty naszego leczenia. W ramach NNW chronione jest nasze zdrowie i życie. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku doznamy śmierci, odszkodowanie z NNW zostanie wypłacone naszym bliskim.

 

Ubezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą w ramach polisy mieszkaniowej

Na rynku ubezpieczeń nie znajdziemy ubezpieczenia hulajnogi przed kradzieżą jako osobnego produktu. Na wypadek takiej sytuacji możemy ją jednak chronić z polisy mieszkaniowej.

W tym celu należy wykupić rozszerzone ubezpieczenie mieszkania – wraz z ochroną wyposażenia i wpisać hulajnogę na listę mienia przechowywanego w nieruchomości. Będzie ona wówczas chroniona razem z innym cennym sprzętem – komputerem, telewizorem, sprzętem AGD, RTV, tabletem, telefonem itp. Jeśli złodzieje włamią się do naszego domu i ukradną pojazd, otrzymamy za niego odszkodowanie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę pojazdów tj. hulajnogi nie tylko na wypadek kradzieży, ale i wielu innych szkód, którego mogą mieć miejsce w nieruchomości i budynkach do niej przynależnych: zalanie, powódź, huragan, pożar, wybuch, upadek drzew itp.

Właścicielom hulajnóg przydać się może również ubezpieczenie Home Assistance, które także dostępne jest jako dodatek do polisy mieszkaniowej. W ramach Home Assistance możemy liczyć na szereg usług przy szkodzie, m.in. na bezpłatną pomoc fachowca w razie uszkodzenia hulajnogi elektrycznej.

Niektóre TU mogą wyłączyć hulajnogę z ochrony w ramach ubezpieczenia mieszkania – przed ostatecznym podpisaniem umowy na polisę, warto więc sprawdzić ten fakt w tzw. „włączeniach odpowiedzialności” zamieszczonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie hulajnogi?

Tak jak przy wielu innych ubezpieczeniach, tak też w przypadku ubezpieczenia hulajnogi istnieją sytuacje, w których polisa nie zadziała – są to wyłączenia odpowiedzialności.

W wielu TU, pomimo regularnie opłacanych składek, nie otrzymamy odszkodowania za wypadki na hulajnodze, które spowodowaliśmy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Ubezpieczyciele nie wypłacają również rekompensaty za straty spowodowane umyślnie lub przez nasze zaniedbanie.

Niektóre TU zastrzegają także, że w ramach polisy OC nie pokrywają strat za szkody wyrządzone bliskim osobom. Część ubezpieczycieli w włączeniach odpowiedzialności zamieszcza klauzulę mówiąca o braku świadczeń za szkody związane z wypożyczonym sprzętem, np. hulajnogą miejską.

Warto szczegółowo przeanalizować te sytuacje w OWU jeszcze przed zakupem polisy – mogą one być różne w poszczególnych TU.

 

Ubezpieczenie hulajnogi – od czego zależy cena?

Cena ubezpieczenia hulajnogi zależy przede wszystkim od rodzaju polisy, na jaką się zdecydujemy.

Jeśli wybierzemy ubezpieczenie hulajnogi w polisie mieszkaniowej, głównym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest wartość ubezpieczanej nieruchomości. Na wysokość składki duży wpływ ma także suma ubezpieczenia, czyli wartość samej hulajnogi.

Przed ostatecznym wyborem polisy warto przeanalizować co najmniej kilka ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Cena za ten sam produkt u wielu ubezpieczycieli może być różna – różnice wynoszą nawet kilkaset złotych.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi w polisie mieszkaniowej?

Oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych na ubezpieczenie hulajnogi w polisie mieszkaniowej warto sprawdzić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości – to szybkie i proste w obsłudze narzędzie.

Wykorzystując kalkulator, sprawdziliśmy, ile kosztowałaby polisa mieszkaniowa wraz z ochroną wyposażenia (w tym hulajnogi) dla konkretnej nieruchomości. Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

Ceny w tym przypadku rozpoczynają się od 246 zł za rok ochrony – oferta Link 4. W ramach tej ceny otrzymujemy ochronę nieruchomości na wypadek kradzieży z włamaniem i szkód losowych, tj. pożar, zalanie, huragan itp., a dodatkowo ochronę na wypadek powodzi oraz przydatne Home Assistance.

Aby uzyskać dodatkowo jeszcze ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, należy zapłacić za polisę ok 50 zł więcej – takie oferty przedstawiło Mtu24.pl oraz Generali.

 

Roczny koszt ochrony hulajnogi z polisy mieszkaniowej

TU

Cena polisy

Dodatki do polisy

Link4

246 zł

Powódź, Home Assistance

Proama

258 zł

Powódź, Home Assistance

mtu24.pl

298 zł

Powódź, Home Assistance, OC w życiu prywatnym

Generali

306 zł

Powódź, Home Assistance, OC w życiu prywatnym

Tabela 1. Na postawie ubezpieczeniemieszkania.pl w dniu 23.02.2021 r.

 

Polisa mieszkaniowa może chronić nie tylko nieruchomość, ale i wszystko co się w niej znajduje: meble, dzieła sztuki, sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, a nawet hulajnogę czy instrumenty muzyczne. Podstawowa polisa obejmuje wiele zdarzeń losowych, lecz kompleksową ochronę otrzymamy dokupując dodatki do ubezpieczenia, tj: kradzież z włamaniem czy OC w życiu prywatnym. Dobrą polisę w atrakcyjnej cenie można szybko znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz w nim oferty nawet 18 towarzystw!

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie hulajnogi dostępne jest w kilku wariantach: jako indywidualne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, jako polisa dla UTO oraz w ramach polisy mieszkaniowej

2. Polisa dla UTO obejmuje zwykle OC w życiu prywatnym oraz NNW

3. Ubezpieczenie hulajnogi w ramach polisy mieszkaniowej chroni nie tylko hulajnogę, ale także całą nieruchomość i wszystko to, co w niej przechowujemy

4. Jak przy każdej polisie, tak i przy ubezpieczeniu hulajnogi istnieją sytuacje, w których nie otrzymamy odszkodowania za szkodę

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.