Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej - co musisz wiedzieć?

Redakcja 14.02.2024
Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej - co musisz wiedzieć?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej - co musisz wiedzieć?
Ubezpieczyć swoją hulajnogę możesz za pomocą przedłużonej gwarancji, polisy mieszkaniowej lub polisy dedykowanej Każdy z tych wariantów ma swoje plusy i minusy. Sprawdź, jak ubezpieczyć hulajnogę elektryczną, żeby uzyskać szeroką ochronę i jednocześnie nie przepłacić.
PAMIĘTAJ!
Ubezpieczenie hulajnogi nie jest obowiązkowe. Hulajnoga elektryczna prawnie nie jest uznana za pojazd mechaniczny, tak jak samochód. Traktowana jest natomiast jak rower czy deskorolka, czyli Urządzenie Transportu Osobistego.

Hulajnogi elektryczne w Polsce

W 2020 roku hulajnogę elektryczną można było wypożyczyć w 39 polskich miastach, w 2021 roku już w 60. W skali jednego roku liczba tych pojazdów wzrosła z 19 000 do 46 000, jak wynika z analizy portalu markethub.pl. Najwięcej hulajnóg jest dostępnych w największych metropoliach, czyli w Warszawie (10 000), Trójmieście (10 000) czy Krakowie (6 000), ale mogą z nich korzystać również mieszkańcy mniejszych miejscowości, jak Zielona Góra (300) czy Płock (180), podaje to samo źródło.

Oczywiście, hulajnogę elektryczną możesz też sobie bez problemów kupić, m. in. w sieciowych sklepach typu Media Expert czy RTV Euro AGD. Aktualnie (stan na: 12.02.2024 r.) w Media Expert najtańszy model takiego pojazdu kosztuje 349 zł, a najdroższy 3999 zł, czyli rozstrzał cenowy jest dość spory.

W coraz bardziej zakorkowanych miastach i przy coraz wyższych cenach paliw kopalnianych ekonomiczne i ekologiczne urządzenia w stylu hulajnóg elektrycznych stają ciekawą alternatywą dla mieszkańców polskich metropolii.

Polskie miasta z dostępem do największej liczby hulajnóg

Miasto

Liczba hulajnóg

Procentowy udział w rynku

Warszawa

ponad 10 000

22%

Trójmiasto

około 10 000

21%

Kraków

ponad 6000

13%

Poznań

2800

6%

Łódź

ponad 2000

5%

Wrocław

2100

4,5%

Szczecin

2100

4,5%

Lublin

ponad 1000

2,3%

Źródło: markethub.pl.

 

Co oznacza hulajnoga w polisie mieszkaniowej?

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), czyli oficjalnym dokumencie opisującym polisę mieszkaniową, raczej nie znajdziesz definicji hulajnogi elektrycznej. Najwyraźniej towarzystwa zakładają, że ten pojazd nie wymaga dookreślenia i przyjmują jego powszechnie przyjęte rozumienie.

Hulajnoga elektryczna przechowywana w przestrzeni mieszkalnej traktowana jest jako zwykła ruchomość domowa, czyli zalicza się ją do tej samej kategorii co meble poza zabudową, dywany, sprzęt komputerowy, urządzenia RTV/AGD, ubrania, itd. Poza podstawowym miejscem ubezpieczenia, czyli np. kiedy jeździsz na niej po mieście, hulajnoga staje się przedmiotem osobistym i tam również może być chroniona w ramach polisy mieszkaniowej.

 

Jak ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Przeanalizowaliśmy wszystkie trzy dostępne opcje ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej.

Polisa mieszkaniowa

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości zabezpiecza jej mury i ewentualnie elementy stałe od pożaru i innych zdarzeń losowych. Żeby włączyć w ochronę również hulajnogę, trzeba poszerzyć polisę o ruchomości domowe oraz ewentualnie rabunek (rzeczy osobistych poza miejscem ubezpieczenia). Kolejnymi rozszerzeniami, które powinieneś rozważyć, są ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym.

Co ważne, z polisy mieszkaniowej ubezpieczysz praktycznie dowolną liczbę hulajnóg i dowolny model tego urządzenia. Dla towarzystwa nie ma też większego znaczenia, czy sprzęt jest nowy, czy używany, a także jaki jest jego stan techniczny.

Skuteczna ochrona hulajnogi z polisy mieszkaniowej jest możliwa tylko wtedy, kiedy przechowujemy ją w odpowiednim miejscu. Nie może to być np. klatka schodowa w bloku czy balkon bez zabudowy. Zniszczenie lub kradzież sprzętu w takich miejscach najczęściej jest wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.

Sklep sportowy/RTV

Jeśli kupisz nową hulajnogę elektryczną, automatycznie uzyskujesz gwarancję producenta, która najczęściej trwa 2 lata. Okres ten możesz dodatkowo przedłużyć o kolejny rok, dwa lub trzy. Możesz to zrobić i przy zakupie w sklepie stacjonarnym, i internetowym. Zakres takiej ochrony może być różny, podobnie jak koszt. Sklepy najczęściej oferują tylko podstawowe ubezpieczenie, za które zapłacisz około 250 zł w skali roku. Za takie pieniądze uzyskujesz prawo do darmowych napraw oraz ewentualnie wymiany hulajnogi na nową, jeśli usunięcie uszkodzeń będzie niemożliwe lub nieopłacalne. Z reguły niedostępne są tutaj: ochrona od kradzieży i rabunku, ubezpieczenia OC i NNW.

Polisa dedykowana

Polisy dedykowane właścicielom hulajnóg elektrycznych to stosunkowo nowe produkty, które jednak stają się coraz popularniejsze. Takie ubezpieczenie możemy nabyć np. w PZU. Towarzystwo daje możliwość wykupienia ochrony na miesiąc lub na rok, a do wyboru mamy aż 4 warianty ubezpieczenia, każdy w innej cenie i z innymi limitami odpowiedzialności. Maksymalny zakres obejmuje tutaj:

 • ubezpieczenie OC,
 • ubezpieczenie NNW,
 • uszkodzenie własnej hulajnogi,
 • uszkodzenie wypożyczonej hulajnogi,
 • koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku,
 • kradzież i rabunek.

Przedmiotem ubezpieczenia jest tutaj nie tylko sam sprzęt, ale też jego właściciel. Polisa może więc odnosić się i do większej liczby hulajnóg i do wypożyczonych pojazdów tego typu, a stan techniczny oraz cena hulajnogi nie mają większego znaczenia.

 

Od czego można ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Hulajnogę możesz ubezpieczyć od licznych zdarzeń losowych oraz szkód wyrządzonych przez osoby trzecie. Polisa może także pokryć koszty leczenie poszkodowanych przez ciebie osób oraz ciebie samego, jeśli ulegniesz wypadkowi podczas jazdy.

Wśród wszystkich rozpatrywanych produktów ubezpieczeniowych najwęższy zakres ochrony ma wydłużona gwarancja. Chroni ona tylko przed awariami i zapewnia darmowe naprawy. Nie zabezpiecza jednak finansowo ani przed zdarzeniami losowymi, ani kradzieżami i dewastacją.

Potrącenie przechodnia

Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie hulajnogi w ramach OC w życiu prywatnym, do wyboru masz dwa warianty. Możesz wykupić taką ochronę jako samodzielny produkt lub jako dodatek do polisy mieszkaniowej.

W ramach OC w życiu prywatnym w polisie mieszkaniowej możesz liczyć na odszkodowanie zarówno, jeśli spowodujesz wypadek z użyciem hulajnogi, jak i na innym jednośladzie. Ubezpieczyciel pokryje szkody osób trzecich również w innych sytuacjach, np. gdy twoje dziecko przez przypadek zarysuje samochód sąsiada, wybije komuś okno lub gdy twój pies pogryzie przechodnia.

OC w życiu prywatnym to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę zarówno na wypadek szkód osobowych, jak i rzeczowych.

Kradzież

W tym celu powinieneś wykupić rozszerzone ubezpieczenie mieszkania – wraz z ochroną wyposażenia i wpisać hulajnogę na listę mienia przechowywanego w nieruchomości. Będzie ona wówczas chroniona razem z innym cennym sprzętem – komputerem, telewizorem, sprzętem AGD, RTV, tabletem, telefonem itp. Jeśli złodzieje włamią się do twojej nieruchomości i ukradną hulajnogę, otrzymasz za nią odszkodowanie

Awaria

Właścicielom hulajnóg przydać się może również ubezpieczenie Home Assistance, które także dostępne jest jako dodatek do polisy mieszkaniowej. W ramach Home Assistance możesz liczyć na szereg usług przy szkodzie, m.in. na bezpłatną pomoc fachowca w razie uszkodzenia hulajnogi elektrycznej.

Rabunek

To zdarzenie, z którym mamy do czynienia poza miejscem ubezpieczenia, czyli np. na ulicy i przy którym doszło do użycia siły lub groźby jej użycia.

Przed tym zdarzeniem możesz ubezpieczyć się w ramach polisy dedykowanej lub odpowiednio skonstruowanej polisy mieszkaniowej – rabunek w ubezpieczeniach nieruchomości prawie zawsze dostępny jest jako dodatkowo płatne rozszerzenie.

Dewastacja

Polisa mieszkaniowa zabezpieczy cię finansowo przed dewastacją mienia, które znajduje się w domu lub mieszkaniu, ewentualnie na posesji lub w pomieszczeniach gospodarczych. Dewastacja często bywa obecna już w podstawowym wariancie polisy, jednak nie jest żelazna zasada.

Pożar

Zawsze dostępny już w podstawowym ubezpieczeniu nieruchomości, ale żeby ochrona przed ogniem dotyczyła również hulajnogi oraz pozostałego mienia ruchomego, trzeba dokupić rozszerzenie w postacie ruchomości domowych.

Powódź

Powódź, podobnie jak pożar, to zdarzenie które jest w stanie zniszczyć praktycznie wszystkie przedmioty, które przechowujemy w domu. W polisach mieszkaniowych zdarzenie to najczęściej jest dostępne w ramach rozszerzenia i praktycznie zawsze objęte karencją, która wynosi od 14 do 31 dni. Wyjątkiem są sytuacje, w których przedłużamy polisę w tym samym towarzystwie – wówczas karencja jest automatycznie zniesiona.

Przepięcie (podczas ładowania)

Hulajnogi trzeba systematycznie ładować, a specjaliści zalecają podłączenie urządzenia do prądu przed całkowitym rozładowaniem się baterii – w ten sposób wydłuża się jej żywotność. W ramach polisy mieszkaniowej możliwe jest wykupienie ochrony przed szkodami powstałymi w wyniku przepięcia. Czasami jest to podstawowe ryzyko, a czasami dodatkowo płatne.

Wypadek komunikacyjny (NNW)

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) to kolejne wartościowe rozszerzenie polisy mieszkaniowej, a ochrona dotyczy tutaj m. in. wypadków na hulajnogach. Taką ochronę można też uzyskać z polisy dedykowanej.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

Sprawdziliśmy koszty ubezpieczenia hulajnogi w trzech możliwych wariantach: z polisy mieszkaniowej, polisy dedykowanej oraz w sklepie, czyli w ramach przedłużonej gwarancji.

Z polisy mieszkaniowej

Składkę obliczyliśmy dla 50-metrowego mieszkania o wartości rynkowej (mury i elementy stałe) 300 000 zł. Założyliśmy, że w lokalu znajduje się wyposażenie (m. in. hulajnoga) o łącznej wartości 50 000 zł. W zakresie ochrony uwzględniliśmy zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem oraz OC w życiu prywatnym.

W wariancie od ryzyk nazwanych koszt takiej polisy to minimum 359 zł, maksimum 813 zł. Wariant All Risks kosztuje z kolei od 460 do 922 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do roku obowiązywania polisy, a poszczególne oferty różnią się od siebie w sposób minimalny, głównie wliczonymi w cenę dodatkami oraz sumami ubezpieczenia dla OC (od 50 000 zł do 200 000 zł).

Ubezpieczenie hulajnogi z polisy mieszkaniowej – porównanie ofert

TU

Maksymalne odszkodowanie z OC w życiu prywatnym

Roczna składka

Ubezpieczenia w wariancie od ryzyk nazwanych

Proama

50 000 zł

359 zł

Generali

100 000 zł

368 zł

Europa Ubezpieczenia

100 000 zł

369 zł

Proama

90 000 zł

370 zł

Generali

200 000 zł

388 zł

Wiener

50 000 zł

468 zł

Link4

50 000 zł

481 zł

Link4

75 000 zł

491 zł

Wiener

100 000 zł

498 zł

Mtu24.pl

50 000 zł

544 zł

Mtu24.pl

100 000 zł

559 zł

Mtu24.pl

50 000 zł

589 zł

Mtu24.pl

100 000 zł

604 zł

Benefia

50 000 zł

794 zł

Benefia

100 000 zł

813 zł

Ubezpieczenia w wariancie od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

100 000 zł

460 zł

Proama

90 000 zł

543 zł

Generali

100 000 zł

578 zł

Link4

50 000 zł

582 zł

Link4

75 000 zł

591 zł

Generali

200 000 zł

598 zł

Wiener

50 000 zł

603 zł

Wiener

100 000 zł

633 zł

Benefia

50 000 zł

903 zł

Benefia

100 000 zł

922 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na:12.02.2024 r.).


W sklepie sportowym/RTV

Sprawdziliśmy, jaki jest roczny koszt przedłużenia gwarancji na hulajnogę elektryczną w dwóch sklepach: RTV Euro AGD oraz Media Expert. Pod uwagę wzięliśmy urządzenie ze średniej półki cenowej, warte 2499 zł.

W obu przypadkach dostępny jest tylko podstawowy wariant ubezpieczenia, który nie obejmuje kradzieży, OC i NNW. Chroniona jest więc tylko hulajnoga na wypadek awarii. Oba sklepy za takie zabezpieczenie finansowe mają jednakową stawkę: 250 zł płatne w 10 miesięcznych ratach po 25 zł lub jednorazowo.

Z polisy dedykowanej

W PZU możesz wykupić polisę w czterech różnych wariantach. Zakres ochrony we wszystkich opcjach jest podobny, ale różnice widoczne są w limitach odpowiedzialności. Najtańsze roczne ubezpieczenie kosztuje zaledwie 100 zł, jednak limity są tutaj relatywnie niskie, poza może limitem dla OC, który wynosi 100 000 zł. W tym wariancie niedostępna jest też ochrona na wypadek uszkodzenia hulajnogi, kradzieży i rabunku. Najdroższy wariant kosztuje 265 zł, co przekłada się na pełny zakres ochrony oraz zdecydowanie wyższe limity odpowiedzialności.

- Spośród wszystkich rozpatrywanych wariantów zdecydowanie najbladziej wypada przedłużona gwarancja, gdzie za 12 miesięcy podstawowej ochrony płaci się 250 zł, czyli prawie tyle samo, co za najbardziej rozbudowany wariant polisy dedykowanej. Najdroższą opcją jest ubezpieczenie nieruchomości, ale analizując tę kwotę trzeba mieć na uwadze fakt, że ochrona dotyczy tutaj całego mieszkania wraz z wyposażeniem, czyli majątku wartego ponad pół miliona złotych

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej w PZU – porównanie wariantów

Zdarzenie

Wariant 1

Wariant 2

Wariant 3

 

Wariant 4

 

SU dla OC

100 000 zł

200 000 zł

300 000 zł

500 000 zł

Zniszczenie wypożyczonej hulajnogi

1000 zł

1000 zł

1000 zł

1000 zł

Nieszczęśliwy wypadek

5000 zł

10 000 zł

20 000 zł

30 000 zł

Leczenie i rehabilitacja

500 zł

1000 zł

2000 zł

3000 zł

Uszkodzenie własnej hulajnogi

-

1000 zł

2000 zł

3000 zł

Kradzież i rabunek

-

1000 zł

2000 zł

3000 zł

Roczna składka

100 zł

150 zł

200 zł

265 zł

Źródło: ubestrefa.pl (stan na: 12.02.2024 r.).

 

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

Tak jak przy wielu innych ubezpieczeniach, tak też w przypadku ubezpieczenia hulajnogi istnieją sytuacje, w których polisa nie zadziała – są to wyłączenia odpowiedzialności.

W wielu TU, pomimo regularnie opłacanych składek, nie otrzymamy odszkodowania za wypadki na hulajnodze, które spowodowaliśmy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Ubezpieczyciele nie wypłacają również rekompensaty za straty spowodowane umyślnie lub przez nasze zaniedbanie.

Niektóre TU zastrzegają także, że w ramach polisy OC nie pokrywają strat za szkody wyrządzone bliskim osobom. Część ubezpieczycieli w włączeniach odpowiedzialności zamieszcza klauzulę mówiąca o braku świadczeń za szkody związane z wypożyczonym sprzętem, np. hulajnogą miejską.

Warto szczegółowo przeanalizować te sytuacje w OWU jeszcze przed zakupem polisy – mogą one być różne w poszczególnych TU.

 

Jak bezpiecznie korzystać z hulajnogi elektrycznej? Przepisy prawne

Jeszcze stosunkowo niedawno poruszanie się na hulajnogach elektrycznych w ogóle nie było unormowane w polskim prawie, co rodziło liczne problemy i generowało niebezpieczne sytuacje. Od około roku przepisy są już bardziej klarowne. Co powinieneś o nich wiedzieć, żeby nie łamać prawa i nie narazić się na mandaty? Oto lista kluczowych zasad jazdy na hulajnodze elektrycznej:

 • dzieci do 10 roku życia w ogóle nie mogą na nich jeździć w miejscach publicznych;
 • pozostali nieletni mogą, jeśli posiadają kartę rowerową lub jedno z praw jazdy: AM, A1, B1;
 • może na niej jechać tylko jedna osoba, wyłącznie w pozycji stojącej;
 • pojazd musi posiadać: światła pozycyjne tyle i przednie, sprawny hamulec, minimum dwie powierzchnie odblaskowe, sygnalizator dźwiękowy;
 • nie można jeździć po alkoholu lub innych środkach odurzających;
 • dopuszczalna jest jazda wydzieloną drogą rowerową lub pasem ruchu dla rowerów z maksymalną prędkością 20 km/h;
 • jeśli nie ma ścieżki rowerowej, a na jezdni jest ograniczenie do 30 km/h, wskazana jest jazda jezdnią z maksymalną prędkością 20 km/h;
 • przy braku ścieżki i jezdni ze wspomnianym ograniczeniem, można jechać chodnikiem, ale ze szczególną ostrożnością, ustępując miejsca pieszym i z prędkością zbliżoną do tempa pieszych, czyli ok. 7 km/h
 • za złamanie przepisów podczas jazdy na hulajnodze można dostać mandat, ale nie można stracić prawa jazdy.

 

Gdzie kupię ubezpieczenie hulajnogi i innego sprzętu?

Polisę mieszkaniową, która zabezpieczy hulajnogę od zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem i wypadków na trasie możesz bez problemów kupić online, m. in. za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. To narzędzie ułatwi ci porównanie większej liczby ofert oraz pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, nierzadko nawet kilkaset złotych w skali roku.

Zastanawiasz się, jak działa kalkulator ubezpieczeń? W bardzo prosty sposób, wystarczy tylko:

 1. Uzupełnić formularz o dane nieruchomości: jej rodzaj, metraż, wiek, adres, itp.
 2. Wskazać formę własności, wiek ubezpieczającego, historię ubezpieczenia, itp.
 3. Zaznaczyć, jakie mienie chcesz ubezpieczyć – żeby objąć ochroną hulajnogę, obok murów i elementów stałych zaznacz też wyposażenie.
 4. Do podstawowego zakresu ochrony dobrać rozszerzenia – warto postawić m. in. na OC w życiu prywatnym i kradzież z włamaniem.
 5. Określić wartość mienia – do sumy ubezpieczenia nieruchomości dodaj realną wartość hulajnogi.
 6. Wskazać, jakie zabezpieczenia własne posiadasz – dzięki temu można uzyskać zniżkę przy ubezpieczeniu od kradzieży.
 7. Zatwierdzić wprowadzone dane, przeanalizować widoczną na ekranie tabelę i wybrać jedną polisę – do wyboru masz oferty m. in. od takich towarzystw, jak Proama, Generali, Link4, Wiener, Benefia, Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden i Allianz.
 8. Uzupełnić formularz o dane osobowe oraz wybrać najwygodniejszą formę płatności (BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay).

To warto wiedzieć

1. Hulajnogę można ubezpieczyć w sklepie, czyli w ramach przedłużonej gwarancji, z polisy mieszkaniowej lub dedykowanej

2. Sklepy oferują tylko podstawowe ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej

3. W ramach ubezpieczenia nieruchomości hulajnoga może być chroniona przed zdarzeniami losowymi, dewastacją, kradzieżą i rabunkiem

4. Polisy dedykowane dla właścicieli hulajnóg zawierają głównie ubezpieczenia OC i NNW

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej

 1. Od czego zależy ile zapłacę za ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?

  Koszt ubezpieczenia zawsze zależy głównie od dwóch czynników: wartości mienia oraz zakresu ochrony. Im droższy sprzęt chcesz objąć ochroną i im bardziej szeroka ma to być ochrona, tym więcej zapłacisz za polisę. Wartość hulajnogi nie ma tylko znaczenia w polisach dedykowanych, które nakierowane są bardziej na użytkownika, niż na pojazd.

 2. Czy trzeba ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

  Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej nie jest obowiązkowe, ale z pewnością warto je mieć, szczególnie ochronę przed skutkami wypadku (ubezpieczenie NNW) oraz uszczerbku na zdrowiu i mieniu osób trzecich (ubezpieczenie OC w życiu prywatnym).

 3. Jakie OC dla hulajnogi?

  Jeśli chcesz ubezpieczyć się od szkód wyrządzonych osobom trzecim, potrzebne ci będzie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Możesz je uzyskać w ramach polisy mieszkaniowej lub wykupić wraz z polisą dedykowaną.

 4. Na jaką sumę ubezpieczyć hulajnogę?

  Samą hulajnogę powinieneś ubezpieczyć na kwotę, która jak najlepiej oddaje jej aktualną realną wartość. Jeśli kosztowała np. 3000 zł, to taką sumę ubezpieczenia powinieneś przyjąć.

 5. Czy warto ubezpieczyć hulajnogę od kradzieży?

  Z pewnością ochrona przed kradzieżą jest przydatna. Przydać się może i ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem, i do rabunku. W ten sposób hulajnoga będzie chroniona i w twoim mieszkaniu, i podczas poruszania się po mieście.

 6. Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi?

  Podstawowe ubezpieczenie w ramach przedłużonej gwarancji to wydatek około 250 zł w skali roku. Za polisę mieszkaniową najczęściej płaci się 200-400 zł rocznie, ale koszty są bardzo różne i zależą głównie od łącznej wartości całego ubezpieczonego mienia oraz od zakresu ochrony. Polisa dedykowana, np. w PZU, kosztuje z kolei od 100 zł do 265 zł rocznie.

 7. Co to jest UTO?

  UTO, czyli urządzenie transportu publicznego to, z definicji, pojazd napędzany elektrycznie, nie posiadający siedzenia i pedałów, którego konstrukcja sprawia, że może na nim jechać tylko jedna osoba. Do UTO zalicza się pojazdy takie, jak: deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące, segway, e-skates, airwheel czy monocykl elektryczny. Co ważne, w tej kategorii nie mieści się hulajnoga elektryczna.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.