Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie kamery - Ile kosztuje i co obejmuje?

Redakcja 18.02.2021
Ubezpieczenie kamery - Ile kosztuje i co obejmuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie kamery - Ile kosztuje i co obejmuje?
Kamera wideo może się łatwo uszkodzić. Taki sprzęt przechowywany w domu lub w firmie narażony jest także na ryzyko kradzieży podczas włamania. Podpowiadamy, jak ubezpieczyć kamerę i sprawdzamy, ile to kosztuje.

Kamera to sprzęt wart od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jej utrata lub uszkodzenie może być dla nas dużym problemem finansowym. A jeśli na co dzień używamy jej do prowadzenia działalności gospodarczej, jej nagły brak może zmusić nas do niechcianego urlopu. Na wypadek zalania, uszkodzenia mechanicznego czy kradzieży warto ją ubezpieczyć.

 

Jak ubezpieczyć kamerę?

Kamerę (oraz inne sprzęty elektroniczne) możemy ubezpieczyć na 3 rożne sposoby:

 • w ramach przedłużonej gwarancji,
 • w ramach polisy firmowej,
 • w ramach polisy mieszkaniowej.

Ubezpieczenie kamery możemy wykupić w sklepie, w którym ją nabywamy, w ramach przedłużonej gwarancji. Standardowa gwarancja producenta wynosi zwykle 2 lata. Większość sprzedawców proponuje jej przedłużenie nawet do 5 lat. Nie jest to usługa oferowana w cenie produktu – trzeba za nią dodatkowo zapłacić. Z przedłużonej gwarancji możemy skorzystać tylko wtedy, gdy sprzęt jest nowy – sprzedawcy nie ubezpieczają w ten sposób sprzętów używanych.

Jeśli kamery używamy do prowadzenia działalności gospodarczej, warto ją ubezpieczyć w ramach polisy dla firm. W ten sposób może być chroniona na wypadek wielu zdarzeń losowych, tj. pożar czy powódź, na wypadek kradzieży z włamaniem, a nawet na wypadek uszkodzenia sprzętu w wyniku nieprawidłowego użytkowania przez pracowników.

Jeśli kamery używamy na własny prywatny użytek i przechowujemy ją w domu, możemy ją ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej. W tym celu należy wykupić rozszerzoną wersję polisy, wraz z ochroną mienia ruchomego (wyposażenia mieszkania). Takie ubezpieczenie będzie zabezpieczało nie tylko kamerę, ale wszystkie sprzęty domowe, a także meble, gotówkę i biżuterię.

 

Ubezpieczenie kamery dla przedsiębiorców

Jeśli kamera to dla nas sprzęt niezbędny do prowadzenia firmy, warto należycie o niego zadbać. W ramach polisy na firmę możemy ubezpieczyć zarówno kamery, jak inny sprzęt elektroniczny: telefony, laptopy, tablety, aparaty fotograficzne, a także różne urządzenia AGD. 

To, w jakich sytuacjach mienie będzie zabezpieczone, zależy od oferty danego towarzystwa. Poszczególni ubezpieczyciele proponują różny zakres ochrony.

 Przykładowo PZU oferuje ubezpieczenie kamery na wypadek:

 • zniszczenia sprzętu przez ogień, wodę, huragan i wiele innych zdarzeń losowych;
 • uszkodzenia sprzętu w wyniku akcji ratowniczej, np. podczas gaszenia pożaru;
 • kradzieży z włamaniem;
 • uszkodzenia kamery na skutek błędu lub nieostrożności pracowników;
 • wad i błędów produkcyjnych ujawnionych po upływie gwarancji.

Niektóre TU proponują także rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie danych znajdujących się na karcie pamięci kamery.

 

Ubezpieczenie kamery w ramach polisy mieszkaniowej

Polisa mieszkaniowa wielu osobom przywodzi na myśl jedynie ochronę samej nieruchomości: murów, podłóg, okien czy drzwi. Tymczasem, tak naprawdę, w ramach ubezpieczenia mieszkania możemy ubezpieczyć bardzo dużą część swojego mienia.

Polisa mieszkaniowa może chronić m.in. sprzęt elektroniczny. W ten sposób bez problemu możemy wpisać w zakres ochrony kamerę. Wystarczy uwzględnić ją na liście rzeczy przechowywanych w mieszkaniu.

Polisa mieszkaniowa może chronić kamerę na wypadek wielu zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie, powódź czy działanie silnego wiatru. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także wiele dodatkowych wariantów ochrony, np. na wypadek przepięć czy rabunku (poza miejscem zamieszkania).

Ubezpieczając kamerę w ramach polisy na mieszkanie, możemy liczyć na odszkodowanie obliczane według dwóch wartości:

 • wartości odtworzeniowej – według ceny sprzętu w dniu zakupu,
 • wartości rzeczywistej – według wartości kamery w momencie zdarzenia.

Zasady polisy ubezpieczeniowej, w ramach których będzie wypłacone odszkodowanie, znajdują się zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Od czego można ubezpieczyć kamerę?

Ubezpieczenie kamery w ramach ubezpieczenia mieszkania najczęściej dostępne jest na wypadek następujących zdarzeń:

 • zdarzenia losowe, np. pożar, wybuch, dym i sadza, powódź, zalanie, huragan, uderzenie pioruna itp. (zwykle ok. kilkunastu sytuacji);
 • kradzież z włamaniem;
 • rabunek (kradzież poza miejscem zamieszkania);
 • przepięcia (gdy kamera uszkodzi się w czasie podłączenia do prądu);
 • Home Assistance (pakiet przydatnych usług, m.in. bezpłatna pomoc specjalisty podczas awarii sprzętu).

Niektóre z powyższych ryzyk dostępne są jako dodatki do polisy – tak jest m.in. w przypadku Home Assistance.

Dokładna lista sytuacji, które wchodzą w zakres polisy znajduje się zawsze w OWU.

 

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu kamery

Istnieją sytuacje, w który ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za wyrządzone szkody.  Sytuacje te, to tzw. „wyłączenia odpowiedzialności. Każde towarzystwo ustala je indywidualnie i zawsze zamieszcza w OWU.

Bardzo często w włączeniach odpowiedzialności pojawiają się szkody spowodowane umyślnie, wywołane ewidentnym zaniedbaniem i nieodpowiednią konserwacją.

Np. ubezpieczenie kamery nie zadziała, gdy zostanie zalana w wyniku pozostawienia jej na parapecie otwartego okna czy też skradziona z powodu niezamkniętych drzwi od mieszkania.

W wielu TU ubezpieczenie kamery nie zadziała również, jeśli dojdzie do awarii w wyniku naturalnego starzenia się przedmiotu.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia kamery?

Ceny ubezpieczeń nieruchomości są na rynku bardzo zróżnicowane. Decydując się na zakup takiej polisy, warto prześledzić co najmniej kilka ofert.

Co ważne: ubezpieczyciele indywidualnie wyliczają wysokość składki rocznej dla każdej nieruchomości. Po uwagę brane są różne czynniki i na ich podstawie oceniane jest ryzyko wstąpienia szkód.

Towarzystwa, ustalając cenę polisy mieszkaniowej wraz z wyposażeniem, biorą pod uwagę:

 • wartość ubezpieczanego mienia,
 • lokalizację nieruchomości,
 • zakres ochrony ubezpieczenia,
 • czas trwania umowy.

Propozycje TU mogą się różnic od siebie nie tylko ceną, ale także zakresem i zasadami świadczonej ochrony.

Oferty różnych ubezpieczycieli można łatwo porównać za pomocą kalkulatora online. W ten sposób szybko można znaleźć polisę dopasowaną do swoich potrzeb.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie kamery w polisie mieszkaniowej?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie mienia ruchomego w ramach polisy mieszkaniowej dla konkretnej nieruchomości.

Zależało nam, by nieruchomość została ubezpieczona przede wszystkim na wypadek zdarzeń losowych, powodzi oraz kradzieży z włamaniem.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest: kawalerka o wielkości 30 m2,, wyposażona w elementy stałe o wartości: 80 tys. zł i ruchomości domowe o wartości: 20 tys. zł.

Okazuje się, że tym przypadku polisę można kupić już za ok. 100 zł za rok. Ceny jednak są dość mocno zróżnicowane. Najtańszą ofertę przedstawiła Proama. Najdroższą Mtu24.pl. Każdy z ubezpieczycieli w ramach umowy proponuje także dodatki do ochrony – u wielu z nich pojawiła się ochrona na wypadek powodzi oraz Home Assistance.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie kamery w polisie mieszkaniowej?

Towarzystwo

Cena polisy

Dodatki w ramach polisy rozszerzonej

Link4

118 zł

Home Assistance, powódź

Proama

172 zł

Home Assistance, powódź

Generali

192 zł

Home Assistance, powódź

Mtu24.pl

276 zł

powódź

Tabela 1. Dane na dzień 03.03.2021 r. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl

 

Polisy mieszkaniowe mogą mieć różny zakres ochrony. Warto prześledzić kilka ofert i wybrać ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb. Podstawowa polisa mieszkaniowa zapewni nam ochronę na wypadek wielu zdarzeń losowych, lecz jeśli zależy nam dodatkowym zabezpieczeniu, np. na ubezpieczeniu kamery na wypadek powodzi czy kradzieży, potrzebne będą rozszerzenia. Dobre ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie można szybko znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. To proste narzędzie, dzięki któremu z łatwością trafimy na odpowiedni produkt.

To warto wiedzieć

1. Kamerę (oraz inne sprzęty elektroniczne) możemy ubezpieczyć na 3 rożne sposoby: przedłużając gwarancję sklepową, w ramach polisy firmowej i w polisie mieszkaniowej
 
2. Przedłużenie gwarancji  możemy wykupić tylko podczas zakupu sprzętu – gdy kamera jest nowa
 
3. W ramach polisy na firmę niektóre TU proponują rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie danych z karty pamięci kamery
 
4. Polisa mieszkaniowa może chronić kamerę na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych, ale ubezpieczyciele oferują także wiele dodatkowych opcji, np. ochronę na wypadek przepięć
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.