Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie laptopa – co obejmuje i ile kosztuje?

Redakcja 26.04.2021
Ubezpieczenie laptopa – co obejmuje i ile kosztuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie laptopa – co obejmuje i ile kosztuje?
Ubezpieczenie laptopa dostępne jest w ramach polisy mieszkaniowej, firmowej oraz oferowanej w sklepie, przy zakupie produktu. Każda z tych opcji ma swoje zalety i ograniczenia. Wyjaśniamy w szczegółach, jak ubezpieczyć laptop i ile powinno to kosztować.

Najtańszego uniwersalnego laptopa można kupić za niecałe 1000 zł, jednak taki model nie spełni oczekiwań osób wykorzystujących komputer do pracy, a nawet grania. W sieciowych sklepach typu Media Expert najdroższe laptopy kosztują ponad 25 000 zł, a do tego trzeba jeszcze doliczyć akcesoria komputerowe czy profesjonalne oprogramowanie. Sporą wartość – nie tylko pieniężną, ale też sentymentalną – mogą mieć również dane zapisane w formie cyfrowej. Ubezpieczenia laptopa zdaje się więc całkiem rozsądnym rozwiązaniem.

 

Jak ubezpieczyć laptop?

Laptop można ubezpieczyć na kilka sposób. Pierwszym z nich jest wykupienie polisy już podczas zakupu sprzętu. Sprzedawcy w sklepach z elektroniką zwykle proponują ubezpieczenie laptopa w formie przedłużonej gwarancji.

Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i laptopa używają właśnie do tego celu, mogą ubezpieczyć go w polisie firmowej. W zakres ochrony możemy wpisać nie tylko komputer, ale także wiele innych sprzętów elektronicznych, a nawet meble i sprzęt AGD będący na wyposażeniu biura.

Trzecim wariantem na ubezpieczenie laptopa jest dopisanie go do polisy mieszkaniowej. Takie ubezpieczenie chroni nie tylko laptop, ale także inną elektronikę przechowywaną w mieszkaniu, a ponadto: meble, dywany, biżuterię, książki, ubrania i nawet gotówkę. Taka polisa zabezpiecza również samą nieruchomość, np. na wypadek pożaru, powodzi czy zalania. Zakres ochrony może być bardzo duży, a wszystko to w ramach jednej składki.

 

Gdzie ubezpieczyć laptop?

Rozważając ubezpieczenie laptopa warto wziąć pod uwagę trzy opcje: przedłużenie gwarancji w sklepie, wykupienie odpowiednio skonstruowanej polisy mieszkaniowej oraz włączenie komputera w polisę firmową.

Ubezpieczenie laptopa w sklepie

Komputery, podobnie zresztą jak pozostałe urządzenia elektroniczne, mają gwarancję producenta, która najczęściej obowiązuje przez 2 lata, licząc od dnia zakupu urządzenia w sklepie. Taką gwarancję, za dodatkową opłatą, można przedłużyć, łącznie do 5 lat. Ta opcja jest dostępna bez względu na to, czy kupujemy urządzenie w sklepie stacjonarnym, czy przez Internet.

Sprawdziliśmy, na jakich warunkach można przedłużyć gwarancję dla wartego 4999 zł laptopa marki Dell w sieci sklepów Media Expert.

Dostępne są dwa warianty: Podstawowa Ochrona i Pełna Ochrona. Pierwszą z nich można kupić na 3,4 lub 5 lat, drugą tylko na 3 lub 4. Podstawa obejmuje tylko awarie sprzętu (darmowa naprawa lub wymiana na nowy model). Wersja rozbudowana zapewnia także ochronę przed przepięciem, zalaniem, pęknięciem ekranu oraz ryzykami kradzieżowymi (rabunek i kradzież z włamaniem). Podstawowy wariant to koszt rzędu 750 zł dla 3 lat ochrony, 1000 zł dla 4 lat i 1400 zł dla 5 lat. Wariant rozbudowany jest droższy – 1400 zł za 3 lata, 1600 zł za 4 lata. W obu przypadkach składkę można opłacić jednorazowo lub w 10 ratach.

Przedłużona gwarancja na laptopa w sklepie – porównanie wariantów

Gwarancja Plus – Pełna Ochrona

Gwarancja Plus – Podstawowa Ochrona

 • 3 lata – 1400 zł
 • 4 lata – 1600 zł
 • 3 lata – 750 zł
 • 4 lata – 1000 zł
 • 5 lat – 1400 zł

Płatność jednym przelewem lub w 10 ratach, gdzie pierwsza rata doliczana jest do rachunku przy zakupie urządzenia.

Zakres ochrony: w razie awarii darmowa naprawa lub wymiana na nowy, przepięcie, zalanie, kradzież z włamaniem, rabunek, pęknięcie wyświetlacza.

Zakres ochrony: w razie awarii darmowa naprawa lub wymiana na nowy.

Źródło: mediaexpert.pl (stan na: 28.01.2023 r.)
 

Ubezpieczenie laptopa z polisy firmowej

Rzecz jasna, ten wariant dostępny jest tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W większości firm komputer stanowi podstawowe narzędzie pracy, więc włączenie go ubezpieczenie jest naturalne. Oczywiście, polisy dla przedsiębiorców mogą chronić większą ilość sprzętu komputerowego oraz inne urządzenia, które należą do majątku firmy.

Standardowo z polisy firmowej można otrzymać odszkodowanie za sprzęt komputerowy, który uległ uszkodzeniu lub też został skradziony podczas włamania. Zakres ochrony może obejmować takie zdarzenia losowe, jak pożar, zalanie, przepięcie, powódź, wybuch, uderzenie pioruna, upadek samolotu, itp.

Część towarzystw dla przedsiębiorców przygotowała poszerzone oferty, które mogą zawierać m. in. następujące zdarzenia i rozwiązania:

 • ochronę wynajętego sprzętu;
 • uszkodzenia spowodowane przez pracowników;
 • szkody powstałe w skutek nieostrożności;
 • utratę danych w formie cyfrowej;
 • kradzież mająca miejsce poza siedzibą firmy.

 

Ubezpieczenie laptopa z polisy mieszkaniowej

Podstawowa polisa mieszkaniowa chroni tylko mury i ewentualnie elementy stałe nieruchomości. Mienie ruchome (ruchomości domowe), a więc m. in. sprzęt komputerowy, trzeba więc włączyć w ochronę poprzez wykupienie odpowiedniego rozszerzenia. W tym momencie będzie on chroniony od takich samych ryzyk, co pozostałe rodzaje mienia – głównie od zdarzeń losowych.

Jeśli zależy nam na kompleksowej ochronie sprzętu komputerowego z polisy mieszkaniowej, powinniśmy uwzględnić w niej również następujące ryzyka:

 • przepięcie – najczęściej dostępne już podstawie, jednak nie zawsze; część towarzystw rozróżnia dwa rodzaje przepięcia: powstałe od uderzenia pioruna i mające inną przyczynę;
 • kradzież z włamaniem, kradzież zwykłą, rabunek – wykupienie wszystkich trzech ryzyk kradzieżowych sprawi, że nasz sprzęt będzie bezpieczny nie tylko w miejscu ubezpieczenia, ale i poza nim; uzyskamy też ochronę na wypadek kradzieży, podczas której nie doszło do włamania;
 • Home Assistance – w wybranych towarzystwach taki pakiet może zawierać darmowe wsparcie przy awariach komputera;
 • powódź – jedno z tych zdarzeń losowych, które może zniszczyć całe wyposażenie naszego domu; najczęściej dostępne jako dodatkowo płatne rozszerzenie.

Część towarzystw umożliwia włączenie w zwykłą polisę mieszkaniową sprzętu należącego do firmy ubezpieczonego, m. in. komputerów firmowych. W ramach jednego ubezpieczenia można więc objąć ochroną i prywatne urządzenia komputerowe, i laptopy firmowe.

Ubezpieczenie nieruchomości na takich samych zasadach chroni nowe i używane laptopy. Wiek komputera oraz stopień zużycia nie mają więc tutaj większego znaczenia. Dodajmy, że polisa mieszkaniowa może też zabezpieczyć finansowo dowolną liczbę urządzeń.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie laptopa z polisy mieszkaniowej?

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia laptopa z polisy mieszkaniowej. Założyliśmy, że lokal ma powierzchnię 70 mkw. i wartość rynkową 500 000 zł (mury i elementy stałe). Łączna wartość wyposażenia to 60 000 zł (w tym laptop 5 000 zł). W zakresie ochrony uwzględniliśmy zdarzenia losowe oraz kradzież z włamaniem.

W wariancie od ryzyk nazwanych opisana polisa kosztuje od 327 zł do 776 zł. Ubezpieczenie All Risks to z kolei wydatek rzędu 445-891 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do roku obowiązywania polisy, a poszczególne oferty różnią się od siebie w minimalny sposób, głównie wliczonymi w cenę dodatkami.

- Warty 5000 zł laptop w opisanym przypadku stanowi około 1% wartości całego ubezpieczonego mienia. Jak łatwo się domyślić, uwzględnienie tego urządzenia w polisie zwiększy składkę tylko w minimalny sposób, niemal niezauważalny. Koszty ubezpieczenia jednak wzrosną, jeśli dokupimy do zakresu kolejne rozszerzenia z myślą konkretnie o sprzęcie komputerowym, np. kradzież z włamaniem. Finalny koszt polisy nadal będzie jednak konkurencyjny w stosunku do chociażby przedłużonej gwarancji

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie laptopa z polisy mieszkaniowej – porównanie ofert

TU

W cenie

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Proama

Home Assistance, dewastacja

327 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

330 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

346 zł

Link4

Home Assistance

468 zł

Mtu24.pl

dewastacja

556 zł

Mtu24.pl

Home Assistance, dewastacja

601 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja

776 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

445 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

519 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny, NNW psa i kota

565 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

624 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

891 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 25.01.2023 r.).

 

Od czego można ubezpieczyć laptop?

Decydując się na zakup ubezpieczenia laptopa w polisie mieszkaniowej, należy zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony. Dokładny spis ryzyk, które wchodzą w zakres polisy zawarty jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dołączanych do umowy. W każdym TU mogą one być nieco inne, lecz niektóre z nich są powtarzalne.

Ubezpieczenie laptopa od ognia i innych zdarzeń losowych

Ogień to jedno z największych zagrożeń dla naszego mienia. Rozprzestrzenia się bardzo szybko i może doszczętnie zniszczyć nasz dobytek.

W ramach ubezpieczenie mieszkania lub firmy, jeśli ogień zniszczyć laptop czy inne sprzęty, otrzymamy odszkodowanie. Inne zdarzeń losowe, które wpisują się w polisę mieszkaniową i firmową to m.in. zalanie (np. w wyniku pękniętej rury), huragan, upadek drzew i masztów, straty spowodowane silnymi opadami deszczu, śniegu i gradu, dym i sadza czy wybuch. Te ryzyka w większości TU dostępne są w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej i firmowej.

Ubezpieczenie laptopa od kradzieży z włamaniem i rabunku

Warto wiedzieć, że dla ubezpieczycieli ubezpieczenie od kradzieży oraz ubezpieczenie od rabunku, to dwie różne rzeczy.

Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem zapewni nam odszkodowanie w sytuacji, w której złodzieje włamią się do naszego domu i zabiorą sprzęt. Muszą jednak pozostawić ślady wtargnięcia do nieruchomości, np. wyłamany zamek lub wybite okno.

Rabunek natomiast obejmuje sytuacje, gdy złodzieje skradną nam laptop czy inny sprzęt poza miejscem zamieszkania i użyją siły, by odebrać nam nasze mienie. Ta opcja zwykle dostępna jest jako rozszerzenie do polisy mieszkaniowej czy firmowej.

Ubezpieczenie laptopa od przepięć

Ubezpieczenie od przepięć to bardzo przydatna opcja w polisie mieszkaniowej lub firmowej, warto rozważyć zakup takiego dodatku.

Podczas burzy lub przerwy w dostawie prądu, laptop i wiele innych sprzętów podłączonych do sieci elektrycznej narażonych jest na nagłą zmianę napięcia, a co za tym idzie, także na poważne uszkodzenia.

W niektórych TU ubezpieczenie od przepięć można wykupić już w podstawie, w innych dostępne jest jako opcja dodatkowo płatna. Ubezpieczenie laptopa od przepięć może okazać się przydatne szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy Polskę nawiedzają gwałtowne burze.

 

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie laptopa?

Polisy mieszkaniowe, jak zresztą wszystkie inne rodzaje ubezpieczeń, mają swoje ograniczenia, wśród których należy wymienić karencje, limity i wyłączenia odpowiedzialności. Wypunktujmy sobie kilka przykładów sytuacji, w których uzyskanie odszkodowania lub jego części może być kłopotliwe:

 • uszkodzenie od powodzi w pierwszych dniach obowiązywania polisy – dla powodzi standardowo stosuje się karencje, czyli czasowe wyłączenia, które trwają od 14 do 30 dni;
 • kradzież drogiego laptopa podczas rabunku – przy ryzyku rabunku często stosowane są limity odpowiedzialności, np. na poziomie 5000 zł dla wszystkich rzeczy osobistych;
 • uszkodzenie laptopa w wyniku przepięcia, jeśli ten nie był podłączony do specjalnej stopki;
 • brak wymaganych przepisami przeglądów technicznych, np. kontroli instalacji elektrycznej;
 • utrata danych w formie cyfrowej;
 • wady fabryczne – za nie odpowiada producent;
 • przechowywanie laptopa w nieodpowiednim miejscu, np. w piwnicy lub na balkonie;
 • celowe działanie któregoś z domowników;
 • rażące niedbalstwo;
 • przechowywanie i użytkowanie materiałów wybuchowych oraz pirotechnicznych;
 • wojna, stan wojenny, zamieszki, akty terrorystyczne;
 • kradzież, przy której złodziej nie pozostawił widocznych śladów swojej obecności, np. wybitej szyby – dotyczy kradzieży z włamaniem, jednak już nie kradzieży zwykłej.

Każde towarzystwo ma nieco inną listę wyłączeń odpowiedzialności i innych ograniczeń. Dlatego też przed zakupem polisy trzeba dokładnie zapoznać się z przypisanym do niej dokumentem OWU, gdzie znajdują się informacje o ograniczeniach.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia laptopa?

Wysokość składki jest wypadkową wielu czynników, ale dwa z nich odgrywają tutaj kluczową rolę: łączna wartość ubezpieczonego majątku oraz zakres ochrony, czyli liczba i rodzaj ryzyk uwzględnionych w polisie.

Polisy mieszkaniowe zabezpieczają finansowo majątek, którego łączna wartość to minimum kilkaset tysięcy złotych. Włączenie w ochronę laptopa, nawet najdroższego, wygeneruje więc niewielki wzrost składki, maksymalnie kilka procent. Zwiększenie kosztów ubezpieczenia będzie też miało miejsce w momencie, w którym z myślą o ochronie komputera wykupimy dodatkowe ryzyka, np. kradzież z włamaniem czy rabunek.

Oprócz zakresu ochrony i wartości ubezpieczonego majątku, na wysokość składki wpływają też takie kwestie, jak:

 • stopień palności konstrukcji budynku i poszycia dachowego;
 • historia ubezpieczenia – szkody z ostatnich lat i ich charakter;
 • lokalizacja;
 • posiadane zabezpieczenia przeciwwłamaniowe;
 • liczba i wiek lokatorów;
 • forma własności;
 • działalność gospodarcza, najem;
 • aktualne promocje i rabaty, np. lojalnościowe;
 • położenie nieruchomości na obszarze zagrożenia powodziowego.

Osobny akapit warto poświęcić polityce cenowej towarzystw. Każdy z ubezpieczycieli ma nieco inne stawki, co sprawia, że identyczny lub bardzo podobny produkt w jednym towarzystwie może kosztować 300 zł, a w innym już 500 zł. Porównanie ze sobą większej liczby ofert wydaje się więc jedynym sensownym rozwiązaniem, no chyba że nie szukamy oszczędności.

 

Gdzie kupię ubezpieczenie laptopa i innych ruchomości?

Polisę mieszkaniową poszerzoną o ochronę mienia ruchomego, czyli m. in. laptopów, najprościej kupić online, np. przez porównywarkę ubezpieczeń. Dzięki temu narzędziu zakup można poprzedzić porównaniem konkurencyjnych ofert, co powinno przynieść nam zauważalne oszczędności.

Jak działa kalkulator ubezpieczeń? Żeby za jego pośrednictwem znaleźć i kupić atrakcyjną polisę mieszkaniową, wystarczy podążać za poniższą instrukcją.

 1. Zaznacz w formularzu rodzaj nieruchomości, jej metraż, wiek, adres, itp.
 2. Wskaż: formę własności, swój wiek, liczbę szkód z ostatnich lat oraz datę, w której ma zacząć działać nowe ubezpieczenie.
 3. Wybierz mienie, które chcesz ubezpieczyć – jeśli zależy ci na ochronie laptopa, zaznacz też „wyposażenie”.
 4. Podstawowy zakres ochrony poszerz o wybrane ryzyka: powódź, kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym, stłuczenie przedmiotów szklanych.
 5. Wskaż sumy ubezpieczenia dla murów, elementów stałych oraz wyposażenia (w tej ostatniej nie zapomnij uwzględnić wartości laptopa!).
 6. Wskaż posiadane zabezpieczenia własne, jeśli chcesz ubezpieczyć się od kradzieży z włamaniem – w ten sposób możesz uzyskać zniżkę.
 7. Podaj adres email, jeśli chcesz zapisać na nim kalkulację i wrócić do niej w dowolnym momencie.
 8. Zatwierdź wprowadzone dane i przeanalizuj tabelę z uporządkowanymi ofertami od takich towarzystw, jak: Proama, Generali, Link4, Wiener, Benefia, Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden czy Allianz.
 9. Wybierz najatrakcyjniejszą dla siebie ofertę i przejdź do zakupów.
 10. Podaj swoje dane osobowe (potrzebne do finalizacji transakcji) oraz wybierz, w jaki sposób chcesz opłacić składkę (BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay).

To warto wiedzieć

1. Sprzęt komputerowy można ubezpieczyć na trzy sposoby: z polisy firmowej, z polisy mieszkaniowej lub poprzez przedłużoną gwarancję
 
2. Ubezpieczenie laptopa w ramach przedłużonej gwarancji możliwe jest tylko w przypadku nowych urządzeń
 
3. W polisie mieszkaniowej laptopy i ogólnie cały sprzęt komputerowy należy do kategorii ruchomości domowych
 
4. W ramach ubezpieczenia nieruchomości laptop może być chroniony m. in. przed zdarzeniami losowymi oraz trzema ryzykami kradzieżowym

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie laptopa

 1. Czy warto przedłużyć gwarancję na laptop?

  Zanim zdecydujemy się na przedłużenie gwarancji, sprawdźmy ceny polis mieszkaniowych, a jeśli jesteśmy przedsiębiorcami, również firmowych. Ubezpieczenie w sklepie może okazać się droższą opcją.

 2. Czy polisa mieszkaniowa chroni na wypadek uszkodzenia ekranu laptopa?

  To zależy, jaki zakres ochrony posiadamy i w jakich okolicznościach doszło do powstania szkody. Jeśli nie zadziała żadne z wyłączeń, powinniśmy uzyskać odszkodowanie.

 3. Na jaką sumę ubezpieczyć laptop?

  Komputery, podobnie zresztą jak pozostałe rodzaje mienia ruchomego, powinno się ubezpieczyć na kwotę, która jest proporcjonalna do aktualnej wartości rynkowej urządzenia – przy szkodzie całkowitej uzyskamy wówczas pełne odszkodowanie.

 4. Ile kosztuje ubezpieczenie laptopa od kradzieży?

  To zależy, czy ubezpieczamy sam komputer, czy włączamy go w polisę mieszkaniową lub firmową. Wysokość składki jest też zależna od wartości urządzenia i kilku innych czynników. Koszt ubezpieczenia najlepiej sprawdzić dla konkretnego urządzenia i wybranego zakresu ochrony (laptopów nie ubezpiecza się tylko od kradzieży, zawsze jest to pewien pakiet zdarzeń).

 5. Ile kosztuje laptop w 2023 roku?

  Ceny rozpoczynają się od niecałego 1000 zł, a kończą na ponad 25 000 zł. Oczywiście, jeśli dokupimy do laptopa dodatkowe urządzenia, części czy oprogramowanie, koszt będzie jeszcze większy.

 6. Czy opłaca się ubezpieczyć komputer?

  Tak, szczególnie nowe i drogie sprzęty komputerowe warto ubezpieczać. Ochrona ubezpieczeniowa przyda się też wtedy, kiedy laptop jest dla nas narzędziem pracy lub gromadzimy na nim cenne dane.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.