CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-laptopa Ubezpieczenie laptopa – co obejmuje i ile kosztuje?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie laptopa – co obejmuje i ile kosztuje?

Redakcja 26.04.2021
Ubezpieczenie laptopa – co obejmuje i ile kosztuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie laptopa – co obejmuje i ile kosztuje?
Laptopy bardzo często ulegają przeróżnym awariom, zostają zniszczone w wyniku upadku lub zalania i narażone są na kradzież. Z tych powodów warto ubezpieczyć swój sprzęt. Podpowiadamy, jak to zrobić i sprawdzamy, ile to kosztuje.

Przenośny komputer to cenne mienie, na którym gromadzimy ważne dane, a dla wielu z nas to narzędzie pracy. Ubezpieczenie powinno być standardem, ale warto najpierw widzieć, czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia.

 

Jak ubezpieczyć laptop?

Laptop można ubezpieczyć na kilka sposób. Pierwszym z nich jest wykupienie polisy już podczas zakupu sprzętu. Sprzedawcy w sklepach z elektroniką zwykle proponują ubezpieczenie laptopa w formie przedłużonej gwarancji.

Ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i laptopa używają właśnie do tego celu, mogą ubezpieczyć go w polisie firmowej. W zakres ochrony możemy wpisać nie tylko komputer, ale także wiele innych sprzętów elektronicznych, a nawet meble i sprzęt AGD będący na wyposażeniu biura.

Trzecim wariantem na ubezpieczenie laptopa jest dopisanie go do polisy mieszkaniowej. Takie ubezpieczenie chroni nie tylko laptop, ale także inną elektronikę przechowywaną w mieszkaniu, a ponadto: meble, dywany, biżuterię, książki, ubrania i nawet gotówkę. Taka polisa zabezpiecza również samą nieruchomość, np. na wypadek pożaru, powodzi czy zalania. Zakres ochrony może być bardzo duży, a wszystko to w ramach jednej składki.

 

Przedłużona gwarancja na laptop – co to jest?

Gwarancja producenta na sprzęt elektroniczny wynosi zwykle 2 lata. Jeśli w tym czasie komputer ulegnie awarii, zostanie naprawiony, wymieniony na nowy lub otrzymamy zwrot gotówki.

Po okresie 2 lat nie możemy już liczyć na takie wsparcie. Dlatego producenci proponują przedłużenie sklepowej gwarancji, np. na 5 lat. Przedłużoną gwarancję możemy wykupić jedynie na sprzęt nowy, czyli podczas zakupu laptopa – w ten sposób nie ma możliwości ubezpieczenia używanego komputera.

Zakres takiego ubezpieczenia może być różny, wszystko zależy od zasad przyjętych w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym ma podpisaną umowę sklep elektroniczny.

W niektórych sklepach przedłużona gwarancja na laptop obejmuje kradzież mienia, w innych taka opcja nie wchodzi w zakres ochrony.

 

Ubezpieczenie laptopa w ramach ubezpieczenia firmy

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie także polisy na laptop (oraz inny sprzęt elektroniczny) dla przedsiębiorców. Na rynku ubezpieczeniowym dostępnych jest wiele tego rodzaju ofert i bez trudu można wśród nich znaleźć bardzo atrakcyjne.

W ramach ubezpieczenia firmy możemy liczyć na odszkodowania, gdy laptop zostanie zniszczony, ulegnie awarii lub zostanie skradziony.

W towarzystwie ubezpieczeniowym PZU polisa dla firm obejmuje kilkanaście zdarzeń losowych (pożar, huragan, zalanie, powódź itp.), kradzież z włamaniem, a także sytuacje, w których laptop ulegnie awarii w wyniku nieprawidłowego użytkowania przez pracowników lub przez ich zaniedbanie. W PZU możemy ubezpieczyć nie tylko laptop, którego jesteśmy właścicielami, ale także wypożyczony sprzęt. Polisa na laptop w PZU obejmuje również pomoc w sytuacji utraty danych.

A jeśli chcemy ubezpieczyć komputer także poza siedzibą firmy, mamy możliwość dokupienia specjalnego dodatku do polisy.

 

Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej

Ubezpieczenia laptopa razem z mieszkaniem, to opcja dla tych, którzy chcieliby chronić swój sprzęt, ale nie prowadzą działalności gospodarczej. Taka polisa ochroni praktycznie wszystkie rzeczy będące na wyposażeniu mieszkania.

Zakres ochrony może być różny – zależnie od naszych potrzeb i oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku ubezpieczenia laptopa, ważne aby polisa obejmowała przepięcia, zalanie i kradzież. Dodatkowo możemy rozważyć także ubezpieczenie od rabunku (kradzież poza domem) oraz przydatne Home Assistance (pomoc serwisu w razie awarii).

W ramach oferty ubezpieczenia mieszkania w Warcie (Warta DOM), już w ramach podstawowego produktu mamy możliwość zabezpieczyć się na wypadek przepięcia oraz zalania – bez dodatkowych opłat. Lecz jeśli chcemy ubezpieczyć laptop (oraz inne sprzęty) na wypadek kradzieży poza miejscem zamieszkania, należy wykupić rozszerzenie do polisy mieszkaniowej “Sprzęt poza domem”. W ten sposób możemy zapewnić sobie odszkodowanie nie tylko na wypadek nagłej utraty laptopa, ale także aparatu fotograficznego, kamery wideo, roweru czy instrumentów muzycznych.

 

Od czego można ubezpieczyć laptop w ramach polisy mieszkaniowej lub firmowej?

Decydując się na zakup ubezpieczenia laptopa w polisie mieszkaniowej, należy zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony. Dokładny spis ryzyk, które wchodzą w zakres polisy zawarty jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dołączanych do umowy. W każdym TU mogą one być nieco inne, lecz niektóre z nich są powtarzalne.

 

Ubezpieczenie laptopa od ognia i innych zdarzeń losowych

Ogień to jedno z największych zagrożeń dla naszego mienia. Rozprzestrzenia się bardzo szybko i może doszczętnie zniszczyć nasz dobytek.

W ramach ubezpieczenie mieszkania lub firmy, jeśli ogień zniszczyć laptop czy inne sprzęty, otrzymamy odszkodowanie. Inne zdarzeń losowe, które wpisują się w polisę mieszkaniową i firmową to m.in. zalanie (np. w wyniku pękniętej rury), huragan, upadek drzew i masztów, straty spowodowane silnymi opadami deszczu, śniegu i gradu, dym i sadza czy wybuch. Te ryzyka w większości TU dostępne są w podstawowej wersji polisy mieszkaniowej i firmowej.

 

Ubezpieczenie laptopa od kradzieży z włamaniem i rabunku

Warto wiedzieć, że dla ubezpieczycieli ubezpieczenie od kradzieży oraz ubezpieczenie od rabunku, to dwie różne rzeczy.

Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem zapewni nam odszkodowanie w sytuacji, w której złodzieje włamią się do naszego domu i zabiorą sprzęt. Muszą jednak pozostawić ślady wtargnięcia do nieruchomości, np. wyłamany zamek lub wybite okno.

Rabunek natomiast obejmuje sytuacje, gdy złodzieje skradną nam laptop czy inny sprzęt poza miejscem zamieszkania i użyją siły by odebrać nam nasze mienie. Ta opcja zwykle dostępna jest jako rozszerzenie do polisy mieszkaniowej czy firmowej.

 

Ubezpieczenie laptopa od przepięć

Ubezpieczenie od przepięć to bardzo przydatna opcja w polisie mieszkaniowej lub firmowej, warto rozważyć zakup takiego dodatku.

Podczas burzy lub przerwy w dostawie prądu, laptop i wiele innych sprzętów podłączonych do sieci elektrycznej narażonych jest na nagłą zmianę napięcia, a co za tym idzie, także na poważne uszkodzenia.

W niektórych TU ubezpieczenie od przepięć można wykupić już w podstawie, w innych dostępne jest jako opcja dodatkowo płatna. Ubezpieczenie laptopa od przepięć może okazać się przydatne szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy Polskę nawiedzają gwałtowne burze.

 

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie laptopa?

W niektórych sytuacjach ubezpieczenie laptopa może nie zadziałać, choć regularnie opłacaliśmy składki. Sytuacje te, to tzw. „limity odpowiedzialności”. Ich listę towarzystwa ubezpieczeniowe zamieszczają zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Bardzo często zdarza się, że ubezpieczyciele nie odpowiadają za szkody powstałe w wyniku ewidentnego zaniedbania ze strony użytkownika. Wiele towarzystw uwzględnia w OWU maksymalny wieku komputerów, np. nie obejmuje ochroną laptopów starszych niż 5-letnie.

Warto wiedzieć, że w kwestii ubezpieczenia laptopów towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle nie odpowiadają za szkody związane z działaniem wirusów oraz za utratę danych z komputera. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają, co prawda, wirusy w zakresie ryzyk przy urządzeniach elektronicznych, lecz najczęściej wiąże się to ze spełnieniem specjalnych wymogów, np. regularnym tworzeniu kopii zapasowych.

Ubezpieczając laptop w polisie mieszkaniowej lub firmowej, dobrze jest także zwrócić uwagę na zawarte w OWU limity odpowiedzialności. Dotyczą one szczególnie dodatku do polisy Home Assistance. Jeśli w umowie znajdziemy zapis, że TU odpowiada za szkody do kwoty np. 5 000 zł, to po przekroczeniu tej kwoty nie będziemy już mogli liczyć na ochronę.

U niektórych ubezpieczycieli możemy spotkać się także z dolnym limitem odpowiedzialności, np. od kwoty 50 zł. Oznacza to, że jeśli koszty naprawy naszego laptopa opiewać będą na mniejszą kwotę, towarzystwo ubezpieczeniowe ich nie pokryje.

Wyłączenia odpowiedzialności oraz ogólne zasady, na podstawie których będzie działać ubezpieczenie laptopa w polisie mieszkaniowej, warto poznać jeszcze przed podpisaniem umowy. TU zwykle zamieszczają OWU na swoich stronach internetowych, dokument ten jest więc łatwo dostępny.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie laptopa w polisie mieszkaniowej?

Ceny za ubezpieczenie laptopa w polisie mieszkaniowej są różne – dużo zależy od rodzaju ubezpieczanej nieruchomości, wartości mienia oraz zakresu polisy, ale także od oferty ubezpieczyciela. Przed zakupem warto zorientować się w rynku i porównać oferty.

Za pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń przeprowadziliśmy przykładową kalkulację i przenalizowaliśmy oferty kilku towarzystw. Prócz ochrony na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych (pożar, wybuch, zalanie, huragan itp.), zależało nam przede wszystkim na ubezpieczeniu wyposażenia na wypadek kradzieży z włamaniem, w tym laptopa po 2-letniej gwarancji producenta.

Założyliśmy, że ubezpieczeniu podlegać będzie mieszkanie:

  • w Łodzi
  • wielkość: 32 m2
  • wartość  elementów stałych: 20 tys. zł
  • wartość wyposażenia: 15 tys. zł
  • zabezpieczone domofonem, dwoma zamkami zastawkowymi i drzwiami antywłamaniowymi.

Okazuje się, że najtańsze ubezpieczenie możemy, w tym wypadku, wykupić już za 90 zł za rok ochrony – oferta Proama. W tej cenie zyskujemy nie tylko ubezpieczenie na wypadek kradzieży z włamaniem, ale także ochronę na wypadek wandalizmu, dewastacji oraz przepięć. Warto rozpatrzyć również ofertę Generali – droższą zaledwie o 24 zł – w której otrzymujemy dodatkowo jeszcze Home Assistance. Najdroższe okazało się w tym przypadku towarzystwo InterPolska, w którego ofercie zabrakło ubezpieczenia na wypadek powodzi.

 

Roczny koszt ubezpieczenia laptopa z polisy mieszkaniowej

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Cena polisy za rok

Dodatkowy zakres ochrony

Proama

90 zł

Dewastacja, Wandalizm, Przepięcia

Generali

114 zł

Dewastacja, Wandalizm, Powódź, Home Assistance

Link4

169 zł

Dewastacja, Wandalizm, Przepięcia, Home Assistance

Inter Polska

243 zł

Dewastacja, Wandalizm, Przepięcia, Home Assistance

Tabela 1. Oprac. na podstawie ubezpieczeniemieszkania.pl, Dane na dzień: 19.03.2021 r.

 

Polisa mieszkaniowa może mieć różny zakres ochrony. Możemy w ten sposób ubezpieczyć także sprzęty elektroniczne, tj. laptop czy iPhone, a ponadto urządzenia AGD, meble, a nawet książki. Zakres ryzyk w polisie mieszkaniowej również możemy dopasować do swoich potrzeb. Podstawowe ubezpieczenie uwzględnia wiele zdarzeń losowych, ale możemy rozszerzyć ochronę, np. o kradzież z włamaniem czy Home Assistance. A jeśli nie chcemy przepłacać, dobrej polisy mieszkaniowej warto poszukać za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych – w kilka minut porównamy w nim nawet 18 ofert różnych ubezpieczycieli.

To warto wiedzieć

1. Polisę na laptop możemy wykupić na trzy sposoby: w ramach przedłużonej gwarancji w sklepie, w polisie mieszkaniowej oraz w polisie firmowej
 
2. Przedłużoną gwarancję na laptop możemy wykupić tylko w dniu jego zakupu – sklepy elektroniczne nie ubezpieczają w ten sposób sprzętów używanych
 
3. Ubezpieczenie laptopa w polisie firmowej mogą wykupić tylko osoby, które prowadzą działalność i właśnie do tego celu używają sprzętu
 
4. Ubezpieczając laptop w polisie mieszkaniowej, chronimy w ramach jednego ubezpieczenia nie tylko laptop, ale całą nieruchomość 
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.