Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie lodówki - wszystko, co musisz wiedzieć

Redakcja 15.02.2021
Ubezpieczenie lodówki - wszystko, co musisz wiedzieć
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie lodówki - wszystko, co musisz wiedzieć
Lodówka oraz inne sprzęty AGD mogą w każdej chwili ulec awarii. Dlatego warto je ubezpieczyć na wypadek pożaru, przepięcia czy powodzi. Podpowiadamy, jak wybrać właściwą polisę oraz ile kosztuje ochrona lodówki.

Ubezpieczenie lodówki możemy wykupić na trzy sposoby: w ramach przedłużonej gwarancji, w ramach ubezpieczenia firmy oraz w polisie mieszkaniowej. W tym artykule przenalizowaliśmy szczegółowo wszystkie te warianty.

 

Jak ubezpieczyć lodówkę?

Jedną z opcji ubezpieczenia lodówki jest wykupienie przedłużonej gwarancji w sklepie, w którym kupujemy sprzęt. Zwykle lodówki są objęte 24 miesięczną gwarancją. Dzięki dodatkowej ochronie, możemy ją przedłużyć nawet do 5 lat. Jest jednak jeden minus – możemy to zrobić tylko w momencie zakupu. Sprzedawcy i producenci nie ubezpieczają sprzętów używanych.

Lodówkę możemy ubezpieczyć także w ramach polisy dla firm. Jeśli lodówka jest sprzętem AGD, który wykorzystujemy w działalności gospodarczej, np. w restauracji, możemy ją ubezpieczyć, tak samo jak komputery, aparaty fotograficzne czy telefony. Wystarczy dopisać ją do firmowego ubezpieczenia.

Drugą opcją na ubezpieczenie lodówki jest wpisanie jej do polisy mieszkaniowej. Należy wykupić ubezpieczenie rozszerzone – wraz z ochroną mienia ruchomego – i na liście wszystkich przedmiotów umieścić także lodówkę.

 

Ubezpieczenie lodówki w ramach polisy mieszkaniowej

Polisa mieszkaniowa może chronić nie tylko samą nieruchomość, ale także to, co w niej przechowujemy. Zakres ochrony należy wówczas rozszerzyć o tzw. mienie ruchome.

Rozszerzone ubezpieczenie nieruchomości, które uwzględnia wyposażenie, chroni lodówkę oraz inne sprzęty AGD od kilkunastu zdarzeń losowych, jak pożar, wybuch, , zalanie i wiele innych.

Do rozszerzonej polisy mieszkaniowej możemy także dobrać dodatki, które dadzą nam jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa i komfort, tj. ochrona na wypadek przepięć, powódź, Home Assistance czy stłuczenie przedmiotów szklanych (półki w lodówce).

Przy ubezpieczeniu lodówki dobrze jest rozszerzyć ubezpieczenie o ochronę na wypadek powodzi. Szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się na niższej kondygnacji lub w pobliżu rzek czy zbiorników wodnych. Warto rozważyć także ochronę na wypadek przepięć (np. podczas burzy) oraz Home Assistance, które w razie awarii zapewni nam bezpłatną pomoc fachowca. Home Assistance obejmuje ochronę nie tylko samej lodówki, ale też innych sprzętów: zmywarek, pralek, komputerów czy telewizorów. Przydać się może również ochrona przedmiotów szklanych – jeśli dojdzie do stłuczenia szklanych półek w lodówce, będziemy mogli liczyć na odszkodowanie.

 

Odszkodowanie za zniszczoną lodówkę

Odszkodowanie z polisy mieszkaniowej, za uszkodzoną lodówkę czy inne sprzęty, wypłacane jest na dwa sposoby: po wyliczeniu wartości odtworzeniowej, czyli według ceny sprzętu w dniu zakupu, i po wyliczeniu wartości rzeczywistej, czyli kwoty pomniejszonej o zużycie.

To, w jaki sposób będzie wyliczane odszkodowanie przy szkodzie oraz dokładny zakres ochrony, zawsze jest zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – warto wnikliwie przeczytać ten dokument.

 

Ubezpieczenie lodówki w ramach firmy – czy to możliwe?

W zakres polisy firmowej możemy wpisać nie tylko sprzęt, taki jak komputery, kamery czy telefony – ochronie może podlegać niemal wszystko, co potrzebne nam jest do prowadzenia działalności. Jeśli prowadzimy bar, restaurację czy lodziarnię, do polisy możemy dołączyć również lodówkę.

Na rynku ubezpieczeń polisy dla firm proponuje wiele towarzystw. Ubezpieczenie lodówki możemy wykupić m.in. w PZU. Ubezpieczenie w PZU chroni sprzęt nie tylko na wypadek zdarzeń losowych, tj. pożar czy powódź, odszkodowanie możemy otrzymać również, jeśli dojdzie do awarii z winy naszego pracownika.

 

Od czego można ubezpieczyć lodówkę?

Ubezpieczenie lodówki oraz innego sprzętu AGD możemy wykupić na wypadek wielu zdarzeń. Wszystko zależy od tego, na jaką polisę się zdecydujemy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują ochronę na wypadek:

 • pożaru;
 • wybuchu;
 • powodzi;
 • przepięcia;
 • kradzieży z włamaniem;
 • stłuczenia przedmiotów szklanych (np. szklanych półek w lodówce).

Niektóre z powyższych zdarzeń wpisują się w zakres polisy podstawowej, inne, tj. kradzież z włamaniem czy przepięcia, dostępne są tylko w ramach rozszerzeń.

Zanim ostatecznie podpiszemy umowę na polisę mieszkaniową, warto zapoznać się z włączeniami odpowiedzialności oraz z limitami, które ustalają ubezpieczyciele. Od nich bowiem zależy nasze odszkodowanie.

 

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu lodówki

Aby zabezpieczyć się przed wyłudzaniem odszkodowań, ubezpieczyciele uwzględniają w umowach tzw. „wyłączenia odpowiedzialności”. Jest to wykaz sytuacji, w których TU nie odpowiada za szkody.

Większość towarzystw nie bierze odpowiedzialności za uszkodzenia lodówki, które spowodowane są naturalnym zużyciem sprzętu. Ubezpieczając lodówkę w ramach polisy mieszkaniowej, nie możemy też liczyć na odszkodowanie, jeśli do awarii dojdzie z naszej winy lub ewidentnego zaniedbania.

Wyłączenie odpowiedzialności mogą dotyczyć również samej nieruchomości, np. jeśli dach naszego domu nie jest regularnie konserwowany i podczas ulewy uszkodzi się, a woda dostanie się do wnętrza i zniszczy lodówkę – również nie otrzymamy rekompensaty z polisy.

Koniecznie zwróćmy także uwagę na zapisy w umowie dotyczące limitów odpowiedzialności. Wśród nich mogą się znaleźć zarówno górne, jak i dolne granice odszkodowania. Np. niektóre TU nie wypłacają rekompensaty za niewielkie szkody, niższe niż 100 czy 200 zł.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia lodówki?

Jeżeli chcemy ubezpieczyć lodówkę czy inny sprzęt AGD w ramach polisy mieszkaniowej, warto wiedzieć, że cena ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie wyliczają wysokość składki.

Przy ustalaniu cen za ubezpieczenie nieruchomości TU biorą pod uwagę:

 • wartość nieruchomości;
 • lokalizację nieruchomości;
 • sumę ubezpieczenia, czyli wartość ubezpieczanych przedmiotów;
 • rodzaj polisy – podstawowa czy rozszerzona;
 • czas trwania umowy.

Składki na polisę mieszkaniową dla tej samej nieruchomości mogą być różne w poszczególnych TU. Dlatego warto porównać przynajmniej kilka ofert – w ten sposób łatwiej jest znaleźć odpowiednie ubezpieczenie w dobrej cenie.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie lodówki w ramach polisy mieszkaniowej?

Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowej sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie lodówki i innych sprzętów przechowywanych w nieruchomości.

Przyjęliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • kawalerka – 35m2,
 • zlokalizowana w Krakowie,
 • wartość rynkowa – 210 tys. zł
 • wartość elementów stałych – 25 tys. zł,
 • wartość wyposażenia – 15 tys. złotych.

Poniższe zestawienie, to oferty cenowe za polisę mieszkaniową rozszerzoną, niemal kompleksową (która chroni mury, elementy stałe oraz wyposażenie), z uwzględnieniem przydatnych dodatków, tj. Home Assistance czy ubezpieczenie od powodzi.

Ceny za taką polisę wahają się od ok. 200 zł do niecałych 400 zł za rok. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wysokość składki, ale także na dodatki do polisy, które proponują ubezpieczyciele. W niektórych TU w cenie mamy ochronę zarówno na wypadek powodzi, jak i Home Assistance, u innych tylko jedną z tych opcji.

Najtańszą ofertę przedstawiła Proama. Najdroższą Inter Polska. Część towarzystw ubezpieczeniowych nie wykazało swoich propozycji – ceny dostępne są u nich bezpośrednio.

 

Roczny koszt ochrony lodówki z polisy mieszkaniowej

Towarzystwo

Cena polisy

Dodatki w ramach polisy rozszerzonej

Proama

212 zł

Home Assistance, powódź

Link4

216 zł

Home Assistance, powódź

Generali

229 zł

Home Assistance, powódź

Mtu24.pl

309 zł

powódź

Inter Polska

386 zł

Home Assistance, powódź

Tabela 1. Dane na dzień:26.01.2021 r. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl


Polisa mieszkaniowa może mieć różny zakres ochrony – ubezpieczyciele proponują wiele opcji. Podstawowa polisa uwzględnia aż kilkanaście zdarzeń losowych, lecz jeśli zależy nam na kompleksowej ochronie, warto dokupić dodatki, np. jeśli chcemy ubezpieczyć lodówkę czy inne sprzęty AGD, przyda się ochrona na wypadek przepięć. Dobrej polisy na mieszkanie najlepiej poszukać za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. W ten sposób w kilka minut porównamy wiele ofert różnych towarzystw i bez trudu znajdziemy najlepsze ubezpieczenie.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie lodówki możemy wykupić na trzy sposoby: w ramach przedłużonej gwarancji, w polisie na firmę oraz w ramach polisy mieszkaniowej.

2. Jeśli lodówka czy inny sprzęt służy nam do prowadzenia działalności gospodarczej, możemy ubezpieczyć je w polisie firmowej

3. Aby ubezpieczyć lodówkę w ramach polisy mieszkaniowej na wypadek różnych szkód, należy wykupić rozszerzone ubezpieczenie – wraz z ochroną mienia. Wyjątkiem jest lodówka w zabudowie, która może być chroniona jako element stały w ubezpieczeniu podstawowym

4. Przy zakupie ubezpieczenia, koniecznie zwróćmy uwagę na wyłączenia odpowiedzialności oraz limity zapisane w OWU

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.