CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-uli-jak-chronic-pasieke-z-polisy-mieszkaniowej Ubezpieczenie uli – jak chronić pasiekę z polisy mieszkaniowej? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie uli – jak chronić pasiekę z polisy mieszkaniowej?

Redakcja 27.10.2020
Ubezpieczenie uli – jak chronić pasiekę z polisy mieszkaniowej?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie uli – jak chronić pasiekę z polisy mieszkaniowej?
Posiadanie pszczół jest specyficznym hobby, a znalezienie dla niego wartościowej polisy może okazać się trudne, szczególnie w ramach polisy mieszkaniowej. Przyjrzeliśmy się trzem ofertom towarzystw ubezpieczeniowych, które uwzględniają ochronę pszczół, porównaliśmy zakres i warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać ewentualne świadczenie.

W Polsce hodowlą pszczół zajmuje się ponad 70 tysięcy osób. Większość z nich (46 tysięcy) prowadzi jednak działalność na niewielką skalę, ograniczając się do 20 pni pszczelich. I to do nich adresowana jest opcja ubezpieczenia dodatkowego w rmach polisy mieszkaniowej, czyli OC w życiu prywatnym.

 

Ubezpieczenie uli – jaka polisa?

Zagrożeń czyhających na producentów miodu jest wiele: działalność osób trzecich, czynniki atmosferyczne, aktywność zwierząt (np. niedźwiedzi), uszkodzenia uli podczas transportu czy też zatrucia wywołane przez pestycydy. Warto się więc zastanowić nad tym, jak skutecznie chronić swoje hodowle.  

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę pasiek w ramach polisy mieszkaniowej, a konkretnie w pakiecie OC w życiu prywatnym – szkody wyrządzone przez zwierzęta. Jest to rozszerzenie, a więc element umowy, który dodatkowo zwiększa wysokość składek i nie można go wykupić, jeśli nie posiada się ubezpieczenia nieruchomości. Na chwilę obecną to właściwie jedyny sposób na zapewnienie ochrony ulom.    

 

Czym jest OC w życiu prywatnym?

Dzięki OC w życiu prywatnym jesteśmy zabezpieczeni finansowo na wypadek szkód wyrządzonych przez nas osobom trzecim. Polisa może obejmować również naszych najbliższych, z którymi współtworzymy gospodarstwo domowe, czyli np. nasze dzieci.

Jedną z najczęstszych przyczyn wypłacania odszkodowania w ramach OC w życiu prywatnym jest zalanie sąsiada. Omawiany dodatek może mieć zastosowanie również w odniesieniu do aktywności zwierząt domowych, a do tej kategorii ubezpieczyciele niekiedy zaliczają pszczoły.   

 

Ubezpieczenie uli z polisy mieszkaniowej – Inter Lokum i PZU Dom

W polisie mieszkaniowej Inter Lokum (konkretnie w OC w życiu prywatnym) ujęte są zwierzęta domowe, w tym pszczoły. Polisa chroni właściciela pasieki w sytuacjach, w których osoby trzecie zostaną pogryzione przez rój. Warto jednak zaznaczyć, że obowiązuje tutaj limit odpowiedzialności – odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli ubezpieczony na posesji posiada więcej, niż 6 uli. Polisa ta jest więc przeznaczona bardziej dla miłośników pszczelarstwa, niż osób zajmujących się tą działalnością komercyjnie.  

Podobny zapis znajdziemy w ofercie PZU Dom, gdzie pszczoły są przyłączone do kategorii zwierząt domowych. Również tutaj mamy jednak do czynienia z limitem odpowiedzialności – pasieka objęta ochroną może liczyć maksymalnie 5 uli.  

 

Ubezpieczenie pasieki z polisy rolniczej – oferta TUW

Najobszerniejszą ofertę zabezpieczenia pasieki przygotowało Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW). Polisa może obejmować ubezpieczenie:

 • OC pszczelarza,
 • pszczół przez śmiercią w wyniku choroby i działania pestycydów,
 • od ognia i innych zdarzeń losowych,
 • od zniszczenia i dewastacji na skutek żerowania dzikich zwierząt oraz aktywności osób trzecich,
 • od kradzieży.

Zakres ochrony dotyczy zarówno uli znajdujących się na posesji, jak i wywożonych na pożytki (poza obszar gospodarstwa, np. na okoliczne łąki). Polisa chroni również pracownię pszczelarską i jej wyposażenie od zdarzeń losowych. 

 

Ubezpieczenie uli - od kradzieży

 

wariant

suma ubezpieczenia na jeden ul

składka roczna za jeden ul

Ule na terenie gospodarstwa

I

400 zł

4 zł

II

600 zł

6 zł

Ule wywiezione na pożytki (maksymalnie 10)

I

400 zł

3% sumy ubezpieczenia

II

600 zł

Źródło: Oferta ubezpieczenia dla hodowców pszczół na rok 2016 (TUW).

 

Ubezpieczenie uli - od zniszczenia przez dzikie zwierzęta

 

wariant

suma ubezpieczenia na jeden ul

składka roczna za jeden ul

Ule na terenie gospodarstwa

I

200 zł

2 zł

Ule wywiezione na pożytki (maksymalnie 10)

II

400 zł

4 zł

Źródło: Oferta ubezpieczenia dla hodowców pszczół na rok 2016 (TUW).

 

TUW sumy ubezpieczenia i składki podaje dla jednego ula, co pozwala pszczelarzowi łatwo przeliczyć, ile będzie musiał zapłacić i na jakie odszkodowanie może liczyć. Wszystkie składki wyliczane są dla właścicieli maksymalnie 60 uli. Dodatkowe limity odpowiedzialności wprowadzone są tutaj również dla uli wywożonych na pożytki.

 

Jakie inne zwierzęta może jeszcze chronić polisa mieszkaniowa?

Zwierzęta domowe mogą być chronione na trzy różne sposoby:

 • w ramach polisy mieszkaniowej, gdzie są traktowane jako ruchomości domowe;
 • w OC w życiu prywatnym;
 • w domowym assistance.

Ubezpieczyciele w ramach polisy mieszkaniowej i jej rozszerzeń mogą chronić wiele gatunków zwierząt, m. in.:

 • psy i koty,
 • chomiki,
 • świnki morskie,
 • kanarki,
 • żółwie,
 • szynszyle,
 • myszoskoczki,
 • myszy,
 • szczury,
 • króliki,
 • ryby akwariowe,
 • papugi.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze wymieniają konkretne gatunki zwierząt, ograniczając się do podania ogólnej definicji. Wówczas powinniśmy sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności, w których często pojawiają się np.:

 • zwierzęta egzotyczne (szczególnie te niebezpieczne),
 • psy agresywne,
 • zwierzęta przeznaczone na handel, hodowlane, produkcyjne lub rekreacyjne (bydło, trzoda chlewna, owce, kozy itd.),
 • zwierzęta dziko żyjące.  

Wśród wyłączeń odpowiedzialności pojawiają się też czasem pszczoły, a ule objęte są limitami – polisa obejmuje np. do 6 uli w gospodarstwie.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie mieszkania lub domu, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

 

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Piotr

2019-04-26 10:50:02

Bardzo dobry artykuł. Poza ubezpieczeniem warto zainwestować w monitoring różnego rodzaju. U mnie swietnie działają fotopułapki ze spyoptic, nieważne czy w noc czy w dzień.