Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie zegarka - ile kosztuje i co obejmuje?

Redakcja 18.01.2021
Ubezpieczenie zegarka - ile kosztuje i co obejmuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie zegarka - ile kosztuje i co obejmuje?
Zegarek można ubezpieczyć indywidualnie, ale też z polisy mieszkaniowej lub polisy firmowej. Wyjaśniamy, jak takie ubezpieczenia wyglądają w praktyce, co obejmują i ile trzeba za nie zapłacić.

Zegarki już dawno przestały służyć do sprawdzania godziny. Dziś są raczej traktowane jak element biżuterii, więc potrafią kosztować kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tak kosztowne mienie warto objąć ochroną, zarówno od uszkodzenia, jak i od kradzieży. Z gwarancjami producentów bywa różnie, ale generalnie są one mocno ograniczone i obowiązują tylko przez pewien czas. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu swojego zegarka, zwłaszcza że nie jest to ani skomplikowane, ani szczególnie drogie. 

 

Jak ubezpieczyć zegarek?

Zegarek można ubezpieczyć indywidualnie, najczęściej w sklepie, który nam go wcześniej sprzedał, chociaż nie jest to żelazna reguła. Takie oferty są jednak rzadko spotykane i nie obejmują np. zabytkowych zegarków czy pamiątek rodzinnych, które też przecież potrafią sporo kosztować i które warto zabezpieczyć finansowo.

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, która w określony sposób łączy się z zegarkami, to możemy omawiane mienie ubezpieczyć w ramach mienia firmowego. Nie każdy jednak prowadzi firmę związaną z tą branżą.

Prywatne mienie, w tym również zegarek czy biżuterię, zawsze możemy włączyć w polisę mieszkaniową, albo jako ruchomości domowe, albo w charakterze przedmiotu wartościowego.

 

Ubezpieczenie zegarka w ramach polisy firmowej – kiedy możemy to zrobić?

Zegarki w ramach polisy firmowej mogą ubezpieczyć osoby zajmujące się sprzedażą tych przedmiotów czy też np. naprawą lub konserwacją. Problematyczne może być już natomiast objęcie ochroną zegarka, który wykorzystujemy w naszym biznesie, ale w bardziej wysublimowany sposób, np. żeby dodać swojemu wizerunkowi prestiżu, co przydaje się w niektórych kręgach.

Ubezpieczenie zegarka może obejmować pożar i inne zdarzenia losowe oraz kradzież. W ofercie niektórych towarzystw jak PZU można dodatkowo znaleźć ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez pracowników firmy.

 

Ubezpieczenie zegarka jako mienia ruchomego

Zdecydowana większość przedmiotów, które przechowujemy w domu lub w mieszkaniu, zaliczana jest do tzw. mienia ruchomego (ruchomości domowych). Zegarki, oczywiście, też się kwalifikują do tej grupy. 

Podstawowa polisa zawsze obejmuje mury oraz najczęściej elementy stałe nieruchomości. Mienie ruchome jest dostępne jako rozszerzenie, za które trzeba nieco dopłacić, jednak w każdej polisie mieszkaniowej można je bez problemu uwzględnić. 

 

Ubezpieczenie zegarka jako przedmiotu wartościowego

Zegarki warte kilkaset złotych, a nawet kilka tysięcy, praktycznie każde towarzystwo zaliczy do mienia ruchomego i w taki też sposób je ubezpieczy. Dla droższych modeli ubezpieczyciele mają oddzielną kategorię, którą najczęściej określa się jako przedmioty wartościowe lub mienie specjalne. W tym przypadku zasady ubezpieczenia są nieco inne. 

Żeby włączyć drogi zegarek do polisy, trzeba go najpierw wycenić, co w praktyce przekłada się na konieczność powołania rzeczoznawcy, a koszty z tym związane ponosimy sami. Dla przedmiotów wartościowych stosuje się też indywidualne warunki ubezpieczenia i często dodatkowe wymogi, np. konieczność posiadania określonych zabezpieczeń czy przechowywania mienia w sejfie.

 

Od czego można ubezpieczyć zegarek?

W polisie mieszkaniowej zegarek można ubezpieczyć od tych samych zdarzeń, przed którymi polisa chroni mury i elementy stałe. Jeśli więc w podstawowym wariancie ubezpieczenia znajduje się 15 ryzyk, to po włączeniu w polisę mienia ruchomego jest ono zabezpieczone na każdą z tych 15 okoliczności.
 
Każdą polisę można poszerzyć, wykupując wybrane dodatki. Z perspektywy przedmiotów takich jak zegarek, warto dokupić także inne rozszerzenia, jak:
 
1. Powódź – to jedno z tych zdarzeń, które może pozbawić nas praktycznie całego mienia, w tym mienia ruchomego. Podtopienia są szczególnie niebezpieczne dla mieszkańców domów wolnostojących oraz niższych kondygnacji w budynkach wielomieszkaniowych.
 
2. Kradzież z włamaniem – zabezpiecza nas przed kradzieżą mienia z miejsca ubezpieczenia, ale tylko wtedy, kiedy złodzieje zostawią po sobie wyraźne ślady, np. zbitą szybę.
 
3. Kradzież zwykła – poszerza zakres ochrony przed kradzieżą o sytuacje, w których złodzieje nie pozostawią żadnych śladów, czyli np. kiedy wejdą do mieszkania przez niedomknięte drzwi.
 
4. Rabunek – odnosi się do zdarzeń mających miejsce poza miejscem ubezpieczenia, czyli głównie w przestrzeni publicznej. Przeważnie chodzi o sytuacje, w których złodziej używa siły lub grozi jej użyciem.
 
Najszerszy zakres ochrony dają polisy w formule All Risks, czyli zabezpieczające nas przed wszystkimi możliwymi zdarzeniami, oprócz tych opisanych w wyłączeniach odpowiedzialności w OWU. Jeśli chcemy zabezpieczyć się na praktycznie każdą okoliczność, i one wymagają wykupienia pewnych dodatków, bo w podstawie nie mają np. mienia ruchomego czy ryzyk kradzieżowych. 

 

Wyłączenia odpowiedzialności a ubezpieczenie zegarka

Wyłączenia odpowiedzialności to opisane w OWU polisy sytuacje, w których nie przysługuje nam odszkodowanie za zniszczone bądź skradzione mienie. Każde towarzystwo formułuje je nieco inaczej, jednak generalnie możemy mieć problem z uzyskaniem rekompensaty za zegarek, jeśli:
  • przechowujemy go w nieodpowiednim miejscu, np. w domu letniskowym, na balkonie lub w budynku gospodarczym;
  • uszkodzenie wynika z wady fabrycznej i możliwa jest naprawa gwarancyjna;
  • celowo lub w skutek rażącego niedbalstwa zniszczymy mienie;
  • dojdzie do zdarzenia, np. do pożaru, który jest konsekwencją braku wymaganego przepisami przeglądu technicznego;
  • zniszczymy zegarek będąc pod wpływem używek;
  • pozostawimy zegarek na terenie nieruchomości, która nie będzie zamieszkała w dłuższym okresie, np. powyżej 3 miesięcy.
Zdarzają się też mniej oczywiste wyłączenia, jak chociażby zniszczenia podczas akcji ratowniczej czy będące skutkiem użytkowania materiałów wybuchowych lub pirotechnicznych. Towarzystwa czasami stosują tego typu zapisy i dlatego warto sprawdzić, co znajduje się w OWU jeszcze przed podpisaniem umowy.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia zegarka?

Na koszt polisy składa się ubezpieczenie samej nieruchomości oraz ubezpieczenie mienia ruchomego, do którego zaliczany zegarki. Cena polisy mieszkaniowej to wypadkowa wielu czynników: wartości rynkowej, lokalizacji, rodzaju budownictwa, historii ubezpieczenia, stanu formalnoprawnego czy zakresu ochrony. Dla ruchomości domowych ustala się osobną sumę ubezpieczenia (SU), czyli sumuje wartość wszystkich przedmiotów, które należą do tej kategorii. Im droższy jest więc zegarek, tym SU jest wyższa, a to przekłada się z kolei na wysokość składki.

Zegarki warte kilkaset złotych czy nawet kilka tysięcy nie muszą jakoś znacząco wpłynąć na ogólną wysokość składki. Przechowywane w domu przedmioty często wycenia się na 50 czy 100 tysięcy złotych, a wartość zegarka jest tylko niewielką częścią tej sumy.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie zegarka?

Wykonaliśmy dwie kalkulację, pierwszą dla podstawowej polisy (ochrona murów i elementów stałych przed zdarzeniami losowymi), drugą dla ubezpieczenia obejmującego mienie ruchome (m. in. zegarki) o wartości 50 000 zł i kradzież z włamaniem, a później zestawiliśmy je ze sobą. Pod uwagę wzięliśmy nieruchomość o konkretnych parametrach: 70-metrowe mieszkanie o wartości rynkowej równej 400 000 zł (bez uwzględnia ruchomości). 

Dla takiej nieruchomości średni koszt polisy nie obejmującej ruchomości i kradzieży to 185 zł. Ubezpieczenie uwzględniające te dwa dodatki, a więc obejmujące ochroną m. in. zegarki, kosztuje średnio 400 zł, czyli przeszło dwa razy więcej. Nadal można to jednak uznać za relatywnie tani produkt, bo pamiętajmy, że wszystkie te kwoty odnoszą się do roku obowiązywania ochrony, a przy maksymalnych stratach, np. w wyniku pożaru, otrzymamy odszkodowanie rzędu 450 000 zł, co pozwoli nam na pokrycie wszystkich zniszczeń.

 

Ubezpieczenie zegarka – przykładowe oferty

Towarzystwo

Roczny koszt polisa z SU ruchomości: 50 000 zł oraz kradzieżą z włamaniem

Mtu24.pl

443 zł

Proama

249 zł

Link4

358 zł

Inter Polska

694 zł

Generali

258 zł

Tabela 1. Źródło: rankomat.pl (stan na: 12.01.2021 r.).

 

Jeśli chcemy objąć ochroną zegarek czy biżuterię, postawmy na polisę mieszkaniową poszerzoną o ruchomości domowe. Warto pomyśleć również o innych dodatkach, jak kradzież z włamaniem, powódź czy OC w życiu prywatnym. Kiedy już sformatujemy zakres ochrony, który nas interesuje, poszukajmy polisy w jak najlepszej cenie. Przyda nam się w tym kalkulator polis mieszkaniowych. Dzięki niemu w dosłownie w 3 minuty zestawimy ze sobą 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziemy najkorzystniejszą polisę dla swojego domu lub mieszkania.

To warto wiedzieć

1. Zegarek można ubezpieczyć z polisy firmowej lub z polisy mieszkaniowej, a także indywidualnie

2. W polisie mieszkaniowej zegarek może być uwzględniony jako zwykła ruchomość domowa albo jako przedmiot wartościowy

3. Droższe zegarki ubezpiecza się na indywidualnych zasadach, z udziałem rzeczoznawcy

4. Wśród dodatków do polisy istotnych dla posiadaczy zegarków kluczowe są ryzyka powiązane z kradzieżą, w miejscu ubezpieczenia i poza nim

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.